Xiaomi MIUI Skróty gestów i przycisków

Skróty gestów i przycisków, to jedna z funkcji w MIUI pozwalająca dostosować telefon Xiaomi do użytkownika. Gdzie znaleźć tę opcję? Jak przypisać własne skróty funkcyjne? Zapraszam do poradnika!

Skróty gestów i przycisków w telefonie Xiaomi

Co to są skróty gestów i przycisków?

Skróty gestów umożliwiają nam przypisanie dodatkowej funkcji (akcji) po wykonaniu jakiegoś gestu. W ten sposób możemy ustawić, aby przesunięcie trzema palcami wykonywało zrzut ekranu. Z kolei skróty przycisków umożliwiają nam przypisanie dodatkowych funkcji do przycisków. Przykładowo możemy ustawić, aby dłuższe przytrzymanie przycisku wstecz wyłączało ekran.

Jak to skonfigurować?

Ustawienia w XiaomiDodatkowe ustawienia w MIUI

Żeby to zrobić wchodzimy najpierw do ustawień. Następnie wybieramy sekcję nazwaną jako Dodatkowe ustawienia. Potem klikamy na Skróty gestów i przycisków.

Skróty przycisków w ustawieniachUruchamianie aparatu skrótem

Gdy już wykonamy powyższe kroki naszym oczom ukaże się lista "skrótów funkcyjnych". To właśnie tutaj wymienionym akcjom będziemy przypisywali czynność (wciśnięcie przycisków lub gest) potrzebną do jej wykonania. Do wyboru są następujące akcje: uruchom aparat, zrób zrzut ekranu, uruchom asystenta Google, wyłącz ekran, włącz latarkę, zamknij aplikację, otwórz dzielenie ekranu oraz pokaż menu.

Wśród gestów i przycisków do wyboru mamy:

 • Podwójne kliknięcie przyciskiem Zasilania
 • Dotknij i przytrzymaj przycisk Ekranu głównego
 • Dotknij i przytrzymaj przycisk Menu
 • Dotknij i przytrzymaj przycisk Wstecz
 • Przyciski Zasilanie + Ekran główny
 • Przyciski Zasilanie + Menu
 • Przyciski Zasilanie + Wstecz
 • Przesuń 3 palce w dół

Należy pamiętać, iż nie wszystkie gesty i przyciski możemy przypisać do wszystkich akcji.

Przykładowo przesuń 3 palce w dół możemy połączyć tylko ze zrzutem ekranu.

Przy każdej wspomnianej akcji możemy mieć domyślnie przypisany gest lub przycisk, który ją uruchamia, lub ujrzeć napis brak. Gdy chcemy go zmienić, lub przypisać nowy, klikamy na dotychczasowy lub na napis brak. Teraz możemy zobaczyć prostą animację pokazującą nam działanie wybranego gestu lub kombinacji przycisków. Na dole z kolei, możemy zobaczyć inne elementy, którymi możemy zastąpić dotychczas wybraną kombinację przycisków. W tym celu wybieramy z listy skrót lub gest i klikamy na niego.

MIUI zmiana przypisanego skrótu

Jeżeli wybierzemy taki skrót lub gest, który jest już przypisany do innej akcji wówczas zobaczymy taki komunikat jak na powyższym zrzucie ekranu. Wówczas wybieramy Zastąp jeżeli chcemy zmienić skrót lub Anuluj jeżeli chcemy zostawić obecny.

Jak zmienić kolejność przycisków nawigacyjnych?

Ustawienia w telefonie XiaomiSekcja ekran główny w ustawieniachXiaomi zmiana kolejności przycisków

Żeby zmienić kolejność przycisków nawigacyjnych w Xiaomi, należy:

 1. Otworzyć ustawienia
 2. Następnie wybrać sekcję ekran główny
 3. Potem wcisnąć przycisk nawigacja systemowa
 4. Na końcu zaznaczyć zamień miejscami przyciski

Ta opcja pozwala zamienić miejscami przyciski wstecz i ostatnio otwartych aplikacji. Nie można ich jednak dowolnie poukładać.

W niektórych wersjach MIUI tę funkcję można znaleźć w dodatkowych ustawieniach w zakładce wyświetlacz pełnoekranowy.

Co więcej, z tego miejsca w ustawieniach można również włączyć gesty pełnoekranowe.

Warto dodać, że w przypadku starszych telefonów z przyciskami pod ekranem, także można zmienić działanie przycisków. W tym przypadku odpowiednia opcja jest dostępna właśnie w sekcji skróty gestów i przycisków.

Podsumowanie poradnika

Możliwość przypisania dodatkowych akcji przyciskom, to przydatna funkcja dostępna na urządzeniach Xiaomi z nakładką MIUI. Co więcej, możemy tutaj również spersonalizować gesty, co dodatkowo pozwala dostosować telefon do własnych potrzeb. Dzięki czemu, po przyzwyczajeniu się do nich, obsługa urządzenia stanie się wygodniejsza.

Udostępnij wpis:
13 komentarzy:
 1. Czy automatyczne wyłączanie przycisków nawigacyjnych faktycznie działa? W Xiaomi Redmi 6 jest ta opcja ale aplikacje na nią praktycznie nie reagują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, funkcja działa tak jak powinna. Z tego co kojarzę to w Redmi 6 przyciski wyświetlane są na ekranie, z kolei w prezentowanym Note 4 są one umieszczone pod nim. Jak można przeczytać w opisie umieszczonym pod nazwą funkcji, jest ona skierowana głównie do urządzeń z przyciskami umieszczonymi pod ekranem.

   Usuń
 2. Jak uruchomić aparat za pomocą kliknięcia dwa razy głośność w dół? mam tak ustawione na redmi note 4 a teraz kupiłem redmi note 7 i nie mogę znaleźć tej opcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Note 4 z MIUI 11 można ten skrót włączyć z poziomu ustawień. W następnym kroku trzeba wybrać sekcję ekran blokady i hasła, a potem zaznaczyć opcję uruchom aparat.

   Usuń
 3. A jak zmienić kolejność ikonek nawigacyjnych, wstecz menu w redmi note 9s

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to się różnić w zależności od urządzenia lub wersji systemu, ale szukałbym tej opcji w ustawieniach w sekcji nazwanej jako wyświetlacz pełnoekranowy (lub nawigacja systemowa).

   Usuń
 4. Wiesz może jak zmienić kolejność takich skrótów jak latarka, wi-fi, lokalizacja. Wszystko co się znajduje na górze. W MiA1 jest opcja "edytuj", a redmi note 9 nie ma czegoś takiego. Chciałabym ustawić własną kolejność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejnością skrótów zarządzamy bezpośrednio z poziomu paska. Wystarczy odnaleźć przycisk, podpisany jako edytuj i następnie dostosować kolejność do własnych potrzeb.

   Usuń
 5. Czy mogę zmienić menu żeby otwierało się od dołu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, o jakie menu w tym momencie Ci chodzi. Dobrze byłoby doprecyzować pytanie.

   Usuń
 6. to ja mam takie pytanie moglibyście na xiaomi redmi note 3 jakoś spróbować wyłączyć przyciski nawigacyjne bo ja w moim xiaomi mam z nimi straszny problem który polega na tym że te przyciski działają jak chcą plzzz zróbcie to bo jestem bezradny a próbowałem wszystkiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz wyłączyć przyciski nawigacyjne (te fizyczne umieszczone pod ekranem) za pomocą odpowiedniego przełącznika na pasku skrótów. Natomiast jeżeli nie działają prawidłowo, to i tak nie rozwiąże to twojego problemu.

   Usuń