Oszczędzanie danych w telefonie z Androidem

W telefonie z Androidem znaleźć możemy funkcję oszczędzanie danych. Jak ta funkcja działa? Jak ją włączyć? A może odwrotnie, włączyliście ją przypadkiem i chcecie wiedzieć jak ją wyłączyć? Zapraszam do artykułu!

Oszczędzanie danych w telefonie z Androidem

Co to jest oszczędzanie danych w telefonie?

Oszczędzanie danych jest to funkcja w telefonie mająca na celu zmniejszyć zużycie danych mobilnych, czyli tzw. Internetu.

Gdzie znaleźć tę funkcję?

To zależy od naszego urządzenia. Nie na wszystkich smartfonach z Androidem znajdziecie taką możliwość. Sama procedura włączania i wyłączania opisywanej funkcji różni się także w zależności od producenta czy też wersji oprogramowania.

W produktach niektórych producentów podobne możliwości są zaszyte w innej części ustawień i wyglądają nieco inaczej. Przykładem mogą być tutaj produkty marki Xiaomi z MIUI 9, o tym jak to działa na tych urządzeniach możecie przeczytać klikając ten link: Xiaomi ustawienia użycia danych

Jak włączyć oszczędzanie danych na LG G5?

Przełącznik oszczędzania internetulg g5 ikona oszczędzania danych

Żeby włączyć tę funkcję na LG G5 należy ściągnąć belkę ze skrótami, a następnie spośród wszystkich skrótów wybrać ten opisany jako oszczędzanie danych. Jeżeli na waszym urządzeniu nie znajdziecie takiego skrótu, to zajrzyjcie również na drugą stronę, a jeżeli tam też go nie będzie to kliknijcie przycisk edytuj u dołu, a następnie przeciągnijcie odpowiednią ikonkę do góry.

Gdy już klikniemy na oszczędzanie danych, na pasku stanu pojawi się nam ikona z symbolem plusika w okręgu. Informuje nas ona o tym, iż funkcja Oszczędzanie danych jest w tym momencie włączona. Żeby ją wyłączyć ponownie klikamy na tą samą ikonkę na belce ze skrótami.

Ustawienia oszczędzania danychNiegoraniczony dostęp do danych

Jeżeli jednak dłużej przytrzymamy tę ikonkę zostaniemy przeniesieni do ustawień. Z tego miejsca również będziemy mogli ją włączyć lub wyłączyć. Dodatkowo w sekcji poniżej możemy wybrać aplikacje, które mają mieć pełny dostęp do danych i co do których nie ma być stosowany omawiany tryb. Dokonujemy tego poprzez zaznaczenie konkretnej aplikacji.

A jak wygląda oszczędzanie danych na Samsungach?

Sposób włączania tej funkcji został pokazany na przykładzie Samsunga Galaxy S9+ na innych urządzeniach proces ten może się różnić.

Ustawienia w smartfonie SamsungPołączenia w ustawieniachLicznik danych w ustawieniach

W przypadku omawianego urządzenia, skrótu nie znajdziemy na belce ze skrótami. Jak więc to włączyć? W tym celu udajemy się do ustawień, a następnie wybieramy sekcję połączenia, potem licznik danych. Teraz wchodzimy w oszczędzanie danych i włączamy funkcję przyciskiem u góry ekranu.

Włączanie oszczędzania danych w SamsunguZnak oszczędzania internetu

Po włączeniu, na pasku stanu pojawi się ikonka w kształcie trójkąta wraz z dwoma strzałkami wewnątrz. Informuje ona iż funkcja Oszczędzanie danych jest włączona. Żeby ją wyłączyć wykonujemy takie same kroki jak poprzednio.

Tutaj również możemy wybrać, które aplikacje będą miały pełny dostęp do danych mimo włączonego oszczędzania danych. Dokonujemy tego tak samo jak w przypadku LG G5 poprzez zaznaczenie konkretnej aplikacji.

Sprawdź też: Dodawanie nowego użytkownika na telefonie z Androidem

Podsumowanie poradnika

Funkcja jaką jest Oszczędzanie danych może okazać się szczególnie przydatna podczas zagranicznych wyjazdów. W takich właśnie sytuacjach najczęściej jesteśmy ograniczeni małymi pakietami, oraz wysokimi opłatami za zużyty transfer. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nam prezentowana Androidowa funkcjonalność.

Udostępnij wpis: