Jak działa inteligentna żarówka? Yeelight Smart LED Bulb RGB v2 Test

Zastanawiało was jak działa inteligentna żarówka? Jeżeli tak, to w tym wpisie pokażę wam jej działanie na przykładzie Yeelight Smart LED Bulb RGB v2. Zapraszam do artykułu!

Jak działa inteligentna żarówka? Yeelight Smart LED Bulb  RGB v2 Test

Opakowanie i skład zestawu

Produkt od Yeelight, jak przystało na żarówkę zapakowany jest w proste biało-czerwone pudełko. Na bokach opakowania znajdziemy grafikę przedstawiającą produkt oraz najważniejsze informacje i specyfikację o której więcej za moment.

Yeelight Smart LED Bulb RGB v2 Opakowanie i skład zestawu

W samym opakowaniu czekać nas będzie jedynie żarówka oraz instrukcja obsługi w kilku językach, w tym również po polsku.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że inteligentna żarówka jest wyraźnie cięższa od standardowych odpowiedników. Wykonana jest jednak solidnie więc o ten aspekt nie należy się obawiać.

Yeelight Smart LED Bulb RGB v2 Specyfikacja

Wymiary60 x 60 x 124 mm
Moc znamionowa10W
GwintE27
Temperatura barwowa1700K-6500K
Strumień światła800lm
ModelYLDP06YL
Żywotnośćokoło 25 000 godzin

Jak działa inteligentna żarówka?

Dalszą cześć wpisu postanowiłem podzielić na kilka części. Całość zacznę od konfiguracji, a następnie przejdę do kolejnych punktów.

Konfiguracja

Żeby skonfigurować inteligentną żarówkę, najpierw trzeba będzie pobrać aplikację Yeelight. Warto od razu sobie założyć konto, jeżeli jeszcze go nie mamy, tak aby potem nie tracić czasu na tę czynność. Warto również przełączyć się na sieć Wi-Fi w paśmie 2.4 GHz, gdyż produkt ten nie działa w paśmie 5 GHz.

Następnie wystarczy wkręcić inteligentną żarówkę i uruchomić aplikację na telefonie. Potem należy wcisnąć symbol plusa w prawym górnym rogu ekranu i kliknąć na dodaj urządzenie.

W kolejnym kroku będzie trzeba wybrać urządzenie z listy. Dalej pozostaje po prostu postępować zgodnie z poleceniami na ekranie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że będziemy musieli podłączyć nasze inteligentne źródło światła do internetu. W tym celu będzie trzeba wybrać sieć Wi-Fi i wpisać do niej hasło.

Aplikacja Yeelight

Aplikacja Yeelight Podgląd urządzeń

Po skonfigurowaniu urządzenia można przejść do przeglądu aplikacji Yeelight. Gdy włączymy już wspomniany program to naszym oczom ukaże się lista dostępnych urządzeń. Z tego miejsca w prosty sposób można włączyć i wyłączyć żarówkę. Znajdziemy tutaj również menu z dodatkowymi sekcjami oraz przycisk plusa, pozwalający dodać kolejne urządzenie.

Funkcje

Najpierw warto jednak kliknąć na dodany uprzednio produkt, czyli w naszym przypadku na Smart LED Bulb RGB v2. Naszym oczom ukażą się wówczas cztery sekcje: Rekomendacje, White, Kolor oraz Pływający.

Zestawy kolorów dla żarówkiWybór koloru białego

Pierwsza sekcja zawiera przygotowane "zestawy" kolorów dopasowane do różnych okazji. Wybierać można min. spośród: sunrise, sunset, night mode, dating night czy reading.

Druga sekcja to wspomniany wcześniej kolor biały. Może tutaj wybierać spośród różnych odcieni bieli.

Kolejna zakładka umożliwi nam wybór koloru, na jaki ma świecić żarówka.

Wybór koloru w aplikacji YeelightTryb pływający w inteligentnej żarówce

Czwarta sekcja jak sama nazwa wskazuje ma pozwolić na stworzenie pływającego efektu. Wybieramy wówczas pomiędzy jakimi kolorami i w jakim tempie ma się przełączać urządzenie.

Na dole każdej sekcji wyświetla się suwak, który pozwala na zmianę jasności.

Aplikacja Yeelight Dodatkowe funkcje

Na samym dole swoje miejsce znalazły jeszcze trzy przełączniki. Pierwszy pozwala włączyć lub wyłączyć żarówkę. Drugi zaś umożliwia dodanie ulubionej kombinacji koloru i jasności do ulubionych. Trzeci z kolei wysuwa menu z dodatkowymi opcjami. Znalazły się tutaj podstawowe kolory, ulubione, wybór koloru, odliczanie, harmonogram, domyślna lampa, tryb muzyczny, aktualizacja oprogramowania oraz sterowanie poprzez LAN.

Ustawienia inteligentnej żarówki od Yeelight

W prawym górnym rogu ekranu odnaleźć można jeszcze jeden przełącznik. Po jego wciśnięciu znajdziemy pięć dodatkowych zakładek. Będziemy z tego miejsca mogli zmienić nazwę urządzenia, dodać skróty ekranowe, opisać swój problem z produktem, podejrzeć informacje o urządzeniu (w tym czas pracy!) a także udostępnić urządzenie pozostałym domownikom. O tym więcej za moment.

Aktualizacja oprogramowania

Aktualizacja żarówki

Żeby zaktualizować żarówkę wystarczy otworzyć aplikację Yeelight i pociągnąć palcem od lewej krawędzi ekranu. Następnie wybieramy sekcję aktualizacja oprogramowania. Wówczas albo zobaczymy komunikat "wszystko ma najnowsze wersje" albo będzie dostępna nowa wersja oprogramowania.

Google Home

Google Home Skonfiguruj urządzenieJak dodać inteligentną żarówkę Yeelight?

Skonfigurowaną żarówkę możemy dodać również do aplikacji Google Home. W tym celu wystarczy zainstalować wspomniany program, uruchomić go i kliknąć na symbol plusa w lewym górnym rogu ekranu. Następnie wystarczy wybrać skonfiguruj urządzenie. Potem należy kliknąć na masz już skonfigurowane urządzenie, wybrać z listy Yeelight i zalogować się na swoje konto.

Google Home Sterowanie inteligentną żarówką YeelightZmiana koloru światła

Z tej aplikacji będziemy mogli włączać i wyłączać urządzenie, a także sterować jasnością oraz wybrać kolor. Wybór tego ostatniego będzie jednak ograniczony do 42 kolorów.

Xiaomi Home

Co więcej, żarówką możemy sterować także z poziomu aplikacji Xiaomi Home. W tym przypadku większość dostępnych opcji pokrywa się z tymi dostępnymi w aplikacji Yeelight.

Wśród tych możliwości warto wspomnieć o: włączaniu, zmianie koloru, timerze, harmonogramie, czy aktualizacji oprogramowania.

Pojawiła się tutaj także opcja o nazwie domyślny stan. Możemy tutaj zaznaczyć lub odznaczyć automatyczne przywracanie stanu lampy.

Asystent Google

Inteligentną żarówką możemy sterować również głosowo za pośrednictwem Asystenta Google. Co ważne działa to również po polsku! Jeżeli uprzednio dodaliśmy nasze inteligentne źródło światła do aplikacji Google Home, to nic więcej nie będziemy musieli robić. Jeżeli nie, to będzie trzeba uruchomić asystenta, wejść do ustawień i kliknąć na sekcję Sterowanie domem. Potem wybrać Yeelight i zalogować się na swoje konto.

Inteligentna żarówka - komendy głosowe

Można włączać i wyłączać urządzenie, sterować jasnością i kolorem światła.

Komendy głosowe:

  • włącz/wyłącz światło
  • włącz/wyłącz (nazwa urządzenia)
  • ustaw jasność na (wartość w procentach)
  • ustaw kolor na (nazwa koloru)

Jeżeli znacie jeszcze jakieś działające komendy to dajcie znać w komentarzach.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż komendy działają także w różnych odmianach np. ustaw jasność na 50% jest równoznaczne z żarówka jasność 50% (jeżeli tak nazwaliśmy urządzenie). W przypadku barw, nazwę koloru w odpowiedzi usłyszymy po angielsku. Komendy z nazwą pomieszczenia również nie zawsze po polsku działają.

Warto jednak sprawdzać dostępne aktualizacje, ponieważ na początku żarówka nie reagowała na nadaną przez użytkownika nazwę (np. włącz żarówkę), po ostatniej aktualizacji jednak się to zmieniło.

Jak udostępnić żarówkę?

Istnieje możliwość udostępnienia inteligentnej żarówki np. innym domownikom. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Z poziomu aplikacji Yeelight lub Google Home.

W tym pierwszym przypadku należy uruchomić odpowiedni program, a następnie kliknąć na żarówkę. Potem wystarczy wcisnąć przycisk umieszczony w prawym górnym rogu ekranu. Z opcji, które nam się pokażą wybieramy urządzenie współdzielone. Następnie pozostaje podać adres e-mail osoby, której chcemy udostępnić produkt.

Jak udostępnić inteligentną żarówkę od Yeelight?Udostępnianie urządzeń w Google Home

W przypadku Google Home, należy kliknąć na symbol plusa w lewym górnym rogu ekranu i wybrać zaproś nową osobę do domu. Następnie pozostaje podać adres e-mail tej osoby i podążać za poleceniami na ekranie.

Skróty i widgety

Yeelight skrót do sterowania żarówkąWidgety aplikacji Yeelight

Aplikacja Yeelight umożliwia nam także dodanie skrótów i widgetów, które ułatwią nam sterowanie Smart LED Bulb RGB v2. Żeby dodać przełącznik na pasku ze skrótami wystarczy w swoim smartfonie uruchomić edycję tego panelu i przeciągnąć przełączniki o nazwie włącz wszystkie i wyłącz wszystkie. Widgety natomiast dostępne są dwa.

Podsumowanie

Żarówka spełniana swoją rolę, oświetlając pomieszczenie. Na opakowaniu możemy przeczytać, że przy używaniu 3 godziny dziennie żarówka powinna starczyć na 22.8 lat użytkowania. Jak długa będzie żywotność tego produktu w rzeczywistości, to dopiero czas pokaże.

Yeelight Smart LED Bulb RGB v2
  • Produkt do działania nie wymaga huba/centralki
  • Żarówka wymaga podłączenia do sieci Wi-Fi
  • Nie trzeba być w zasięgu sieci Wi-Fi aby kontrolować urządzenie
  • Sterowanie odbywa się z aplikacji Yeelight oraz Google Home
  • Żarówka działa z Asystentem Google po polsku

Produkt działa tak jak powinien, nie napotkałem żadnych problemów z Yeelight Smart LED Bulb RGB v2 przez ponad miesiąc użytkowania. Jeżeli szukacie inteligentnej żarówki, którą można sterować za pośrednictwem smartfona to omawiany produkt można polecić. Warto wspomnieć, że nie musimy znajdować się w zasięgu sieci Wi-Fi (użytej do konfiguracji) aby móc kontrolować urządzenie.

Udostępnij wpis: