Xiaomi Tryb Lite Co to jest? Jak włączyć?

W telefonie Xiaomi z MIUI znaleźć możemy tryb Lite, czyli taki z dużymi ikonami i tekstem. Jak włączyć ten tryb prosty? Co jeszcze umożliwia? Zapraszam do poradnika!

Tryb Lite w telefonie Xiaomi

Funkcja może nie występować na niektórych telefonach lub jej działanie może się różnić od prezentowanego w tym poradniku!

Co to jest Tryb Lite?

Tryb Lite jest to funkcja pozwalająca powiększyć ikony na ekranie głównym oraz tekst. Taka możliwość pozwoli osobom starszym lub słabowidzącym na łatwiejsze korzystanie ze smartfona.

Podobne rozwiązania znajdziemy również u innych producentów, np. w telefonach Samsunga występuje ona pod nazwą tryb ułatwienia.

Jak włączyć tryb prosty?

Ustawienia w MIUI 12Specjalne funkcje w ustawieniachJak włączyć tryb prosty?

Żeby włączyć tryb z dużymi ikonami, należy:

  1. Wejść do ustawień
  2. Wybrać sekcję specjalne funkcje
  3. Kliknąć tryb Lite
  4. Na końcu wcisnąć przycisk włącz tryb Lite

Warto wspomnieć, że jeżeli mieliśmy włączone sterowanie gestami, to podczas uruchamiania zostaniemy przełączeni na przyciski nawigacyjne. Później w ustawieniach z powrotem będziemy mogli przełączyć się na nawigowanie za pomocą pociągnięć.

Co umożliwia ta funkcja?

Omawiana funkcja pozwala na powiększenie ikon na pulpicie, a także zwiększenie odstępu między nimi. Powiększeniu ulega również czcionka. Większy tekst widoczny będzie nie tylko w ustawieniach, ale także w aplikacjach, pasku powiadomień, czy na ekranie blokady.

Warto dodać, że w smartfonie Xiaomi powiększyć czcionkę można także w inny sposób. Więcej o tym, jak zmienić rozmiar tekstu jest w tym poradniku.

Duże ikony na pulpicie Xiaomi

Z drugiej jednak strony, po uruchomieniu trybu prostego nie będziemy mogli m.in. zmienić siatki ikon, korzystać z szuflady z aplikacjami, czy też włączyć panelu Google Discover.

Skróty kontaktów

Na niektórych telefonach Xiaomi, po włączeniu tej funkcji pojawi się dostęp do panelu ze skrótami do kontaktów. Takie rozwiązanie pozwala szybko zadzwonić do wybranych numerów.

Natomiast w przypadku prezentowanego Redmi Note 9 tej funkcji brakuje. Można przypuszczać, że jej obecność jest zależna od aplikacji telefon i występuje tylko w przypadku, gdy na smartfonie znajduje się program od Xiaomi.

Jak wyłączyć tryb dużych ikon?

Dotknij, aby wyłączyć tryb LiteJak wyjść z trybu dużych ikon?

Żeby wyjść z trybu prostego, należy najpierw podobnie jak poprzednio wejść do ustawień. Na samej górze ujrzymy przycisk podpisany jako dotknij, aby wyłączyć tryb Lite. Klikamy go i na końcu wybieramy wyłącz.

Podsumowanie

Prezentowana funkcja ułatwi korzystanie ze smartfona osobom starszym lub słabowidzącym. Przydać się może też osobom, które chcą mieć szybki dostęp do kilku najważniejszych skrótów na ekranie głównym.

Udostępnij: