Xiaomi Tryb Lite Co to jest? Jak włączyć?

W telefonie Xiaomi znaleźć można Tryb Lite, czyli taki z dużymi ikonami i tekstem. Jak włączyć i wyłączyć tryb prosty w smartfonie z nakładką MIUI? Co jeszcze umożliwia ta funkcja? Zapraszam do poradnika!

Tryb Lite w telefonie Xiaomi

Co to jest Tryb Lite w telefonie Xiaomi?

Tryb Lite jest to funkcja w telefonie Xiaomi pozwalająca powiększyć ikony na ekranie głównym oraz tekst. Taka możliwość pozwoli osobom starszym lub słabowidzącym na łatwiejsze korzystanie ze smartfona.

Podobne rozwiązania znaleźć można również u innych producentów. Przykładowo w telefonie Samsung występuje pod nazwą tryb ułatwienia.

Jak włączyć tryb prosty w Xiaomi?

Ustawienia w telefonie XiaomiSekcja specjalne funkcje w ustawieniachPrzycisk włącz tryb Lite

Żeby włączyć tryb prosty (z dużymi ikonami), należy:

  1. Wejść do ustawień
  2. Potem wybrać sekcję specjalne funkcje
  3. W kolejnym kroku kliknąć Tryb Lite
  4. Na końcu wcisnąć przycisk włącz Tryb Lite

Warto wspomnieć, że jeżeli włączone było sterowanie gestami, to podczas uruchamiania omawianej funkcji zostaną aktywowane przyciski nawigacyjne.

Później w ustawieniach z powrotem będzie można przełączyć się na nawigowanie za pomocą pociągnięć.

Co umożliwia Tryb Lite?

Tryb Lite pozwala na powiększenie ikon na pulpicie, a także zwiększenie odstępu między nimi. Powiększeniu ulega również czcionka. Większy tekst widoczny będzie nie tylko w ustawieniach, ale także w aplikacjach, pasku powiadomień, czy na ekranie blokady.

Warto dodać, że w smartfonie Xiaomi powiększyć czcionkę można także w inny sposób. Więcej o tym, jak zmienić rozmiar tekstu jest w tym poradniku.

Duże ikony na pulpicie w Xiaomi

Z drugiej jednak strony, po uruchomieniu trybu prostego nie będzie można m.in. zmienić siatki ikon, korzystać z szuflady z aplikacjami, czy też włączyć panelu Google Discover.

Skróty kontaktów

Na niektórych telefonach Xiaomi, po włączeniu tej funkcji pojawi się dostęp do panelu ze skrótami do kontaktów. Takie rozwiązanie pozwala szybko zadzwonić do wybranych numerów.

Natomiast w przypadku prezentowanego Redmi Note 9 tej funkcji brakuje. Można przypuszczać, że jej obecność jest zależna od aplikacji telefon i występuje tylko w przypadku, gdy na smartfonie znajduje się program od Xiaomi.

Jak wyłączyć tryb dużych ikon w Xiaomi?

Przycisk dotknij, aby wyłączyć tryb LitePrzycisk wyłącz tryb Lite

Żeby wyłączyć tryb dużych ikon (prosty), należy najpierw wejść do ustawień. Następnie na samej górze trzeba, wcisnąć przycisk podpisany jako dotknij, aby wyłączyć tryb Lite. Na końcu pozostaje kliknąć: wyłącz.

Podsumowanie poradnika

Prezentowana funkcja ułatwi korzystanie ze smartfona osobom starszym lub słabowidzącym. Przydać się może też osobom, które chcą mieć szybki dostęp do kilku najważniejszych skrótów na ekranie głównym.

Udostępnij wpis: