Xiaomi Panel informacyjny Co to jest i jak go wyłączyć?

Jedną z funkcji w nakładce od Xiaomi, czyli MIUI jest panel boczny z informacjami. Jak go wyłączyć albo dostosować? Jakie informacje wyświetla? Zapraszam do poradnika!

Xiaomi Panel Boczny

Co to jest panel informacyjny?

Panel informacyjny to dodatkowy ekran z edytowalnymi skrótami, narzędziami oraz informacjami, występujący na urządzeniach Xiaomi z nakładką MIUI. Żeby się do niego dostać wystarczy na pulpicie głównym pociągnąć od lewej krawędzi. Poprzednio ta funkcja występowała pod nazwą przewodnik.

Co znajdę w pasku bocznym?

MIUI Boczny Panel

Od góry tego ekranu znaleźć możemy bieżącą datę, poniżej znajduje się skrót wyszukiwania. Jeszcze niżej znajdziemy trzy sekcje, których kolejność możemy dowolnie zmieniać.

Pierwsza z tych sekcji nazwana została skróty. Jak sama nazwa wskazuje znaleźć możemy w niej różnego rodzaju skróty. Zarówno skróty do wybranych funkcji, jak i te umożliwiające uruchomienie konkretnej aplikacji. Warto podkreślić, iż mamy wpływ na to co jest wyświetlane w tej sekcji.

Zmiana skrótów w panelu bocznym

Możemy zobaczyć następujące skróty:

 • Czyszczenie pamięci
 • Sprzątacza
 • Dodawania wydarzeń do kalendarza
 • Skanera kodów QR
 • Kalkulatora
 • Zegara
 • Dyktafonu

A nawet skróty do funkcji zewnętrznych aplikacji takich jak:

 • Paytm (płatność)
 • WhatsApp (zdjęcia)

Kolejna sekcja to krótka notatka. Z tego miejsca, w prosty sposób, możemy dodać notatkę.

Ostatnia część nazwana została wydarzenia w kalendarzu. W tym miejscu dostępny jest szybki podgląd najbliższych wydarzeń z naszego kalendarza. Ta sekcja posiada jeszcze dwa swoje skróty, pierwszy z nich to możliwość podejrzenia wszystkich wydarzeń, a drugi daje nam możliwość dodania nowych wydarzeń.

Tak lista dostępnych opcji prezentowała się kiedyś, obecnie możliwości są większe.

Xiaomi Panel Boczny

Na samej górze ujrzymy pogodę oraz datę. Poniżej nadal mamy dostęp do skrótów, jednak ich lista jest znacznie dłuższa niż było to dawniej. Co więcej, panel został wzbogacony o 3 nowe sekcje, które możemy dodać. Wśród nowości znalazły się:

 • polecane (aplikacje)
 • zaawansowane narzędzia
 • akcje

Na dole zaś swoje miejsce znalazła wyszukiwarka, którą wcześniej mogliśmy odnaleźć na samej górze.

Jak dostosować ten dodatkowy panel?

MIUI 9 Funkcja Przewodnik Dostosowanie

Żeby przejść do edycji należy kliknąć przycisk dostosuj na dole ekranie (obecnie to ikona koła zębatego w prawym górnym rogu ekranu). Z tego miejsca możemy wyłączyć zbędne nam sekcje lub zmienić ich kolejność przeciągnięciami.

Jak wyłączyć tę funkcję?

Xiaomi UstawieniaWyłączanie panelu bocznego

Żeby wyłączyć omawianą funkcję należy wejść do ustawień. Potem trzeba wybrać sekcję ekran główny i ostatnie zadania. Na końcu pozostaje odznaczyć opcję panel informacyjny. Czasami można ten przełącznik znaleźć pod dawną nazwą aplikacji vault.

Google Discover

Panel Google Discover

Na niektórych telefonach tego producenta, zamiast skrótów znajdziemy funkcję o nazwie Google Discover. Jest to panel z wyszukiwarką, pogodą i polecanymi artykułami. Żeby go wyłączyć, wystarczy wykonać te same kroki co powyżej. Tym razem, odznaczamy opcję widoczną na zrzucie ekranu u góry.

Podsumowanie

Przewodnik to ciekawa funkcja dodana w MIUI 9. Umożliwia nam szybki dostęp do niezbędnych nam funkcji. Warto wspomnieć, iż w nakładkach innych producentów mogliśmy znaleźć podobne rozwiązania już od jakiegoś czasu.

6 komentarzy:
 1. Odpowiedzi
  1. Nie widziałem takiej możliwości. Funkcja ta pojawiła się niedawno. Być może będzie aktualizowana dalej i wtedy pojawi się taka możliwość.

   Usuń
 2. Udało mi się to wyłączyć dzięki waszym waszym wskazówkom - Dzięki 🍻

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz! Miło przeczytać, że poradnik się przydał 🙂

   Usuń
 3. A ja mam problem bo mam to googlediscover a zamiast tego chcemy mieć panel informacyjny mam telefon Xiaomi mi 10 lite 5g

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma możliwości zmiany rodzaju panelu, można go jedynie włączyć lub wyłączyć. Panel informacji był dostępny wcześniej, obecnie w nowych modelach implementowany jest Google Discover.

   Usuń

Copyright © 2020 Techfanik , Blogger