Jak podzielić ekran w telefonach Samsunga?

Aktualizacja do Androida 9 Pie oraz One UI wniosła na urządzenia Samsunga wiele zmian. Zmienił się nie tylko wygląd różnych części interfejsu, ale także działanie niektórych funkcji. Przykładem może być tutaj funkcja podzielonego ekranu. Jak na Androidzie 9 Pie korzystać z funkcji podzielonego ekranu? Jak jeszcze można wykorzystać przestrzeń na ekranie? Zapraszam do poradnika!
Jak podzielić ekran w telefonie Samsunga?
UWAGA!

Poradnik prezentowany jest na przykładzie Samsunga Galaxy S9+. Funkcja ta może się różnić w zależności od urządzenia i wersji oprogramowania.

Co się zmieniło?

Przed aktualizacją do Androida 9 Pie oraz One UI można było w prosty sposób skorzystać z funkcji podzielonego ekranu. Mogliśmy to zrobić z poziomu widoku ostatnio otwartych aplikacji, lub mając już otwartą jedną aplikację.

W wyniku tej samej aktualizacji pojawiła się również możliwość sterowania gestami. Spowodowało to zmiany w funkcji podzielonego ekranu, którą od teraz uruchamiamy w inny sposób.

Jak skorzystać z funkcji podzielonego ekranu na urządzeniach Samsunga z Androidem 9 Pie oraz One UI?

Samsung Android 9 Pie One UI Podgląd Ostatnio Otwartych AplikacjiSamsung Android 9 Pie One UI Otwórz w widoku podzielonego ekranu

W tym celu będziemy musieli skorzystać z podglądu ostatnio otwartych aplikacji. Wybieramy wówczas pierwszą aplikację, a następnie klikamy na ikonę wyświetlającą się na górze podglądu. W tym momencie na ekranie ujrzymy kilka opcji, spośród nich wybieramy Otwórz w widoku podzielonego ekranu. Potem otwieramy drugą aplikację. Trzeba pamiętać, iż obie aplikacje muszą obsługiwać tryb podzielonego ekranu.

Domyślnie każda z aplikacji zajmuje połowę ekranu. Jednak za pomocą przeciągnięcia możemy zmienić te proporcje.

Aktualizacja 14.04.2020

Android 10 One UI 2

Samsung Android 10 One UI 2 Jak podzielić ekran

W przypadku tej wersji oprogramowania, okno z opcjami jest większe i zajmuje niemal całą szerokość ekranu. Kolor tła natomiast jest zależny od wybranego w systemie trybu kolorystycznego (jasny lub ciemny).

Jak wykorzystać ekran krawędziowy do otwierania aplikacji w widoku podzielonego ekranu?

Ulubioną parę aplikacji możemy również otwierać bezpośrednio z ekranu krawędziowego. Jak to zrobić?

Samsung Android 9 Pie One UI Ustawienia Ekran KrawędziowySamsung Android 9 Pie One UI Ustawienia Ekran Krawędziowy Panele Przy KrawędziSamsung Android 9 Pie One UI Ustawienia Ekran Krawędziowy Panel Apps edge

W tym celu wchodzimy do ustawień, a następnie wybieramy sekcję Wyświetlacz. Następnie klikamy na napis Ekran krawędziowy. W kolejnym kroku wybieramy panele przy krawędzi. Potem upewniamy się, iż mamy zaznaczony panel o nazwie Apps edge.

Samsung Android 9 Pie One UI Ustawienia Ekran Krawędziowy Panel Apps edge Utwórz powiązane aplikacjeJak utworzyć powiązane aplikacje na telefonie Samsunga?

Teraz klikamy na napis Edytuj umieszczony pod nim. Następnie wybieramy Utwórz Powiązane aplikacje w lewym górnym rogu ekranu. W tym momencie pozostaje nam zaznaczenie dwóch aplikacji i kliknięcie na przycisk Gotowe. Na końcu przeciągamy utworzony skrót w wolne miejsce na panelu.

Jak jeszcze możemy wykorzystać przestrzeń na ekranie?

Samsung Android 9 Pie One UI Otwieranie aplikacji w małym oknie

Poza funkcją podzielonego ekranu, możemy także otwierać aplikacje w wyskakującym widoku. Co to takiego? Po wybraniu tej opcji aplikacja otworzy się w małym oknie, które dodatkowo możemy zminimalizować. Żeby uzyskać taki widok, wystarczy powtórzyć te same kroki jak przy podzieleniu ekranu. Tym razem z opcji, które zobaczymy na ekranie wybieramy Otwórz w wyskakującym widoku.

Samsung Android 9 Pie One UI Otwieranie aplikacji w małym oknie dodatkowe opcje

U góry tego okienka możemy zobaczyć dodatkowe opcje. Są to kolejno: zmiana przezroczystości, minimalizacja okna do widoku pływającego dymka, maksymalizacja widoku, a także możliwość zamknięcia podglądu.

Co więcej aplikacje w tym widoku, możemy otworzyć również z ekranu krawędziowego. Podobnie jak w przypadku podzielonego ekranu musimy mieć aktywny panel o nazwie Apps edge. Następnie wystarczy, iż przytrzymamy dłużej palcem na wybranej aplikacji, a potem przeciągniemy ją w oznaczone miejsce.

Podsumowanie

Na urządzeniach Samsunga możemy skorzystać nie tylko z funkcji podzielonego ekranu, ale także aplikacji wyświetlanych w małych oknach. Dzięki temu możemy w prosty sposób wykorzystać duże ekrany współczesnych smartfonów.

2 komentarze:
  1. Moim zdaniem aktualizaja jest beznadziejna ani wygląd nakładki ani prędkość działania po aktualizacji mi się nie podoba wcześniej wszystko było łatwo znaleźć android był prosty, a teraz muszę szukać po internecie jak włączyć najprostsze funkcje. Dziękuję samsungowi za utrudnianie mi życia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co użytkownik, to inna opinia. Dzięki za podzielenie się swoją :)

      Usuń

Copyright © 2020 Techfanik , Blogger