Dzielenie ekranu w telefonie Samsung

Dzielenie ekranu to przydatna funkcja w smartfonie. Jak podzielić ekran w telefonie Samsung? Jak otworzyć aplikacje w małym oknie? Zapraszam do poradnika!

Dzielenie ekranu w telefonie Samsung Poradnik

Podział ekranu przed Androidem 9

Przed aktualizacją do Androida 9 Pie oraz One UI w prosty sposób można było skorzystać z funkcji podzielonego ekranu. Mogliśmy to zrobić z poziomu ostatnio otwartych aplikacji lub mając już otwarty jeden z programów.

W wyniku tej samej aktualizacji pojawiła się również możliwość sterowania gestami. Spowodowało to zmiany w funkcji podzielonego ekranu, którą od teraz uruchamiamy w inny sposób.

Jak podzielić ekran?

Widok ostatnio otwartych aplikacjiOtwórz w widoku podzielonego ekranuPodział ekranu na dwie części

Żeby podzielić ekran w telefonie Samsunga, należy:

  1. Włączyć pierwszą aplikację
  2. Następnie otworzyć widok ostatnio otwartych aplikacji
  3. Potem kliknąć ikonę programu wyświetlającą się na górze podglądu
  4. W kolejnym kroku wcisnąć otwórz w widoku podzielonego ekranu
  5. Na końcu otworzyć drugi program w telefonie

Domyślnie każda z aplikacji zajmuje połowę ekranu. Jednak za pomocą przeciągnięcia możemy zmienić te proporcje.

Co więcej, należy pamiętać także, że nie każda aplikacja wspiera ten tryb.

Dzielenie ekranu z panelu przy krawędzi

W telefonie Samsunga podzielony ekran może zostać włączony także z panelu krawędziowego o nazwie aplikacje. O tym, jak włączyć panele przy krawędzi jest w tym poradniku.

Panel przy krawędzi z aplikacjamiPodział ekranu z panelu przy krawędzi

Gdy już skonfigurujemy ekran krawędziowy, to wystarczy, że otworzymy odpowiedni panel, a następnie przeciągniemy ikonę do górnej lub dolnej części wyświetlacza.

Para aplikacji

Do panelu krawędziowego możemy dodać także parę aplikacji. Wówczas wystarczy jedno kliknięcie, aby otworzyć dwie aplikacje na jednym ekranie.

Wiele okien dodawanie pary aplikacji

W tym celu należy najpierw otworzyć takie programy w podzielonym widoku. W kolejnym kroku kliknąć linię, która dzieli ekran. Na końcu wybrać ikonę po prawej stronie. Od tej pory odpowiedni skrót będzie widoczny w panelu.

Jak zamienić aplikacje miejscami?

Uruchomione w ten sposób programy możemy także szybko zamienić miejscami. W tym celu klikamy linię dzielącą ekran, a potem wybieramy ikonę ze strzałkami.

Jak wyłączyć podzielony ekran?

Żeby wyłączyć podzielony ekran, należy przytrzymać linię podziału, a następnie przesunąć ją do samej góry lub do samego dołu wyświetlacza.

Wyskakujący widok

Dzielenie ekranu to niejedyna możliwość. Możemy także włączyć wyskakujący widok. Po uruchomieniu tej funkcji aplikacje zostaną otwarte w małym oknie. Co więcej, taki program może zostać zminimalizowany do postaci pływającego dymka.

Żeby otworzyć aplikację w małym oknie, wystarczy powtórzyć te same kroki jak przy podzieleniu ekranu. Tym razem z opcji, które zobaczymy na ekranie, wybieramy otwórz w wyskakującym widoku.

Otwórz w wyskakującym widokuMinimalizowanie aplikacji do bąbelka

U góry tego okienka możemy zobaczyć dodatkowe opcje. Są to kolejno:

  • zmiana przezroczystości
  • minimalizacja okna do widoku pływającego dymka
  • maksymalizacja widoku
  • zamknięcie podglądu

Z kolei, żeby zmienić wielkość tego okna, wystarczy pociągnąć za jeden z jego rogów.

Warto dodać, że aplikacje w tym widoku, możemy otworzyć również z ekranu krawędziowego. Podobnie jak w przypadku podzielonego ekranu, musimy mieć aktywny panel o nazwie aplikacje.

Następnie wystarczy, iż przytrzymamy dłużej palcem na wybranej ikonie, a potem przeciągniemy ją w oznaczone miejsce na środku ekranu.

Podsumowanie poradnika

W smartfonie Samsunga możemy skorzystać nie tylko z funkcji podzielonego ekranu, ale także aplikacji wyświetlanych w małych oknach. Dzięki temu możemy w prosty sposób wykorzystać duże ekrany współczesnych smartfonów.

Udostępnij wpis: