Samsung ekran krawędziowy i podświetlenie krawędziowe

Ekran krawędziowy i podświetlenie krawędziowe to funkcje dostępne na telefonach Samsunga. Jak je włączyć? Co umożliwiają? Jak je dostosować do własnych potrzeb? Zapraszam do poradnika!

Samsung Ekran krawędziowy i podświetlenie krawędziowe

Co to jest ekran krawędziowy?

Jest to funkcja umożliwiająca wykorzystanie zakrzywionego wyświetlacza. Dzięki jej obecności możemy z krawędzi urządzenia wysuwać panele ze skrótami, kontaktami czy też narzędziami.

Jak korzystać z ekranu krawędziowego?

s9+ uruchamianie ekranu krawędziowego

Przy jednej z krawędzi naszego telefonu znaleźć możemy podłużny pasek. Gdy go pociągniemy naszym oczom ukaże się pierwszy z paneli ekranu krawędziowego. Przeciągnięciami możemy przełączać się pomiędzy kolejnymi elementami.

Jak dostosować panel krawędziowy w Samsungu Galaxy S9+ do swoich potrzeb?

s9+wejście do ustawień panelu krawędziowego

Żeby rozpocząć ten proces możemy otworzyć panel krawędziowy, a następnie kliknąć ikonę koła zębatego w lewym dolnym rogu ekranu. Ewentualnie możemy wejść do Ustawień, następnie kliknąć w sekcję nazwaną Wyświetlacz, a potem Ekran krawędziowy.

s9+ ustawienia panel przy krawędzis9+ ustawienia ekran krawędziowys9+ ustawienia wyświetlacz

Z tego miejsca w ustawieniach będziemy mogli wyłączyć Panele przy krawędzi, a także zarządzać l Podświetleniem krawędziowym. Żeby wejść do edycji tych paneli po prostu klikamy na Panele przy krawędzi.

s9+włączanie paneli przy krawędzi

Gdy już jesteśmy w odpowiednim miejscu w ustawieniach, możemy zacząć dostosować wspomnianą funkcję do własnych potrzeb. Z tego miejsca możemy przeglądać panele, które od razu możemy zastosować, żeby to zrobić zaznaczamy je przyciskiem nad nimi. Do wyboru jest People Edge czyli skrót do 5 wybranych kontaktów, Apps Edge czyli skrótów do aplikacji, Inteligentny wybór czyli zestaw narzędzi do przechwytywania wycinka ekranu, Schowek w którym możemy przejrzeć ostatnio skopiowane elementy, Szybkie narzędzia wśród których znajdziemy linijkę, kompas czy latarkę.

Wśród dalszych paneli znajdziemy także Reminder z przypomnieniami, konserwację urządzenia, Tasks Edge czyli skróty do różnych zadań jak np. Utwórz kontakt czy Dodaj alarm. Przewijając kolejne panele natrafimy także na Pogodę, Kalendarz, Samsung Internet (skróty do ulubionych stron internetowych), Sport, Finanse, Samsung Members, a także Music czyli krawędziową wersję odtwarzacza muzyki od Samsunga.

Czy można pobrać więcej paneli?

s9+pobieranie dodatkowych paneli przy krawędzi

Jak najbardziej! Żeby to zrobić klikamy Pobierz u góry ekranu. W tym momencie jesteśmy przenoszeni do odpowiedniej sekcji w sklepie Galaxy Apps. Z tego miejsca możemy przeglądać dodatkowe rozszerzenia, a następnie kupować płatne dodatki lub po prostu pobierać darmowe.

Jak dostosować wybrane panele?

s9+edycja paneli przy krawędzi

Jeżeli dany panel oferuje możliwość edycji, to wówczas pod nim znajdować się będzie opcja Edytuj. Gdy na nią klikniemy możemy dostosować wybrany panel. W przypadku People Edge będzie to wybór kontaktów, a Apps Edge wybór aplikacji. Z kolei dla schowka będzie to możliwość ukrycia zawartości na ekranie blokady.

s9+zmiana kolejności paneli przy krawędzis9+ jak zmienić kolejność paneli przy krawędzi

Mamy także możliwość zmiany kolejności wyświetlania poszczególnych paneli krawędziowych. Żeby to zrobić, przytrzymujemy dłużej palec na wybranym panelu, a następnie przesuwamy je przeciągnięciami. Wejść do tego trybu możemy także przez trzy kropki u góry ekranu, potem klikamy Zmień kolejność.

Jak jeszcze można dostosować ekran krawędziowy?

s9+ zmiana strony wyświetlania ekranu krawędziowego

Gdy klikniemy znowu na wspomniane trzy kropki naszym oczom ukaże się opcja nazwana "Uchw. Pan. przy krawędzi". Po jej wybraniu zobaczymy możliwość wybrania po której stronie ekranu ma się on wyświetlać. Z poziomu tej sekcji możemy także sterować rozmiarem i przezroczystością paska za pomocą, którego wysuwamy panele krawędziowe. Z kolei gdy go przytrzymamy, to zmieniamy jego położenie w osi góra dół. Ostatnia opcja to wyłączenie wibracji.

Co to jest i jak działa podświetlenie krawędziowe?

Samsung Galaxy S9+ Podświetlenie krawędziowe

Dodatkową funkcją jest podświetlenie krawędziowe, jest to funkcja mająca za zadanie informować nas o nowych powiadomieniach. Włączamy ją z tej samej sekcji w ustawieniach co poprzednio. Gdy jednak wejdziemy w pełne ustawienia będziemy mogli zadecydować czy ma ono działać zawsze, czy tylko przy włączonym lub wyłączonym ekranie.

s9+ włączanie podświetlania krawędziowegos9+ zmiana stylu podświetlania krawędzis9+ zmiana efektu podświetlania krawędzi

W kolejnej sekcji decydujemy o stylu podświetlania krawędzi. Samych efektów jest kilka, dodatkowo wybrać możemy kolor (może on też być różny w zależności od aplikacji). Następnie decydujemy o przezroczystości i szerokości paska, który będzie się podświetlał. Potem klikamy Zastosuj w prawym górnym rogu ekranu.

Na końcu decydujemy dla powiadomień z jakich aplikacji ma działać podświetlenie krawędziowe. Dostępne jest większość zainstalowanych przez nas aplikacji, choć nie wszystkie na liście brak; min. Messengera od Facebooka.

Podsumowanie

Samsung pokazał iż ekran krawędziowy w S9+ to nie tylko część stylu urządzenia, ale także naprawdę przydatne narzędzie z wieloma ciekawymi dodatkami. Szybki skrót do ulubionych kontaktów, aplikacji czy możliwość podejrzenia zawartości schowka mogą przydać się wielu osobom.

4 komentarze:
 1. U MNIE DZIAŁA TYLKO ODBIÓR SMS A MAM USTAWIONE WSZYSTKO NIE DZIAŁA NIESTETY POŁĄCZENIE KOMÓROWE NIEWIEM DLACZEGO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o podświetlenie krawędziowe, to aplikacja telefonu nie obsługuje tej funkcji.

   Usuń
 2. Czy da się ustawić podswietlenie krawedziowe gdy slucham muzyki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podświetlenie krawędziowe (jako informacja o powiadomieniach) może również działać przy włączonym ekranie. Jeżeli z kolei chodzi o podświetlenie krawędziowe (jako efekt wizualny) w Samsung Music to takiej opcji w Androidzie 9 Pie nie ma.

   Usuń

Copyright © 2020 Techfanik , Blogger