Samsung ekran krawędziowy i podświetlenie krawędziowe

Ekran krawędziowy i podświetlenie krawędziowe to funkcje, które można znaleźć w telefonie Samsunga. Jak je włączyć? Co umożliwiają? Jak je dostosować do własnych potrzeb? Zapraszam do poradnika!

Samsung Ekran krawędziowy i podświetlenie krawędziowe

Co to jest ekran krawędziowy?

Ekran krawędziowy jest to funkcja, w skład której wchodzą dwa moduły: panele przy krawędzi i podświetlenie krawędziowe. Dzięki obecności tej pierwszej opcji możemy za pomocą pociągnięcia od brzegu (lewego lub prawego) telefonu wysuwać panele ze skrótami, kontaktami czy też narzędziami.

Gdzie znaleźć panele przy krawędzi?

Przy jednym z boków naszego telefonu znaleźć możemy podłużny pasek. Gdy go pociągniemy, to naszym oczom ukaże się pierwszy z paneli ekranu krawędziowego. Przeciągnięciami możemy przełączać się pomiędzy kolejnymi elementami.

Ta opcja zadziała tylko pod warunkiem, że jest dostępna na danym modelu i jest włączona w ustawieniach telefonu.

Jak dostosować tę funkcję?

Żeby rozpocząć ten proces, wystarczy otworzyć panel krawędziowy, a następnie kliknąć ikonę koła zębatego w dolnej części ekranu. Ewentualnie możemy wejść do ustawień, a potem kliknąć sekcję nazwaną jako wyświetlacz. Na końcu wystarczy wybrać ekran krawędziowy.

Skrót do ustawień paneli krawędziowychSekcja wyświetlacz w ustawieniachEkran krawędziowy w ustawieniach

Z tego miejsca w ustawieniach będziemy mogli wyłączyć panele przy krawędzi, a także zarządzać podświetleniem krawędziowym. Żeby wejść do edycji tych paneli, po prostu klikamy na odpowiednią nazwę.

Gdy już jesteśmy we właściwym miejscu w ustawieniach, to możemy zacząć dostosowywanie wspomnianej funkcji do własnych potrzeb. Z tego miejsca możemy przeglądać panele, a także od razu je dodawać. Żeby to zrobić, należy je po prostu zaznaczyć.

Jakie panele krawędziowe są dostępne?

Do wyboru są:

 • Aplikacje - skróty do wybranych programów
 • Inteligentny wybór - zestaw narzędzi do przechwytywania wycinka ekranu
 • Ludzie - skróty do kilku wybranych kontaktów
 • Narzędzia - linijka, kompas czy latarka
 • Pogoda - aktualne warunki atmosferyczne
 • Reminder - przypomnienia
 • Samsung Internet - zakładki do ulubionych stron internetowych
 • Schowek - ostatnio skopiowane elementy
 • Skróty - do wybranych funkcji np. dodaj alarm

Skąd pobrać więcej paneli?

Żeby to zrobić, klikamy przycisk Galaxy Store na dole ekranu. W tym momencie jesteśmy przenoszeni do odpowiedniej sekcji w sklepie z aplikacjami. Z tego miejsca możemy przeglądać dodatkowe rozszerzenia, a następnie kupować płatne dodatki lub po prostu pobierać darmowe.

Jak dostosować kolejne ekrany?

Jeżeli dany panel oferuje możliwość personalizacji, to wówczas pod nim znajdować się będzie napis edytuj. Gdy na niego klikniemy, to możemy dostosować wybrany panel. Lista dostępnych opcji będzie zależna od konkretnego rozszerzenia.

Mamy także możliwość zmiany kolejności wyświetlania poszczególnych paneli krawędziowych. Żeby to zrobić, przytrzymujemy dłużej palec na wybranym panelu, a następnie przesuwamy je przeciągnięciami. Wejść do tego trybu możemy także przez trzy kropki u góry ekranu, a potem zmień kolejność.

Ustawienia uchwytu

Gdy znowu klikniemy wspomniane trzy kropki, to naszym oczom ukaże się opcja nazwana jako ustawienia uchwytu. Po jej wybraniu zobaczymy możliwość wskazania, po której stronie ekranu ma się on wyświetlać.

Gdzie znaleźć ustawienia uchwytu?Jak zmienić rozmiar i wygląd uchwytu?

Z poziomu tej sekcji możemy także sterować rozmiarem i przezroczystością paska za pomocą którego wysuwamy panele krawędziowe. Z kolei, gdy go przytrzymamy, to zmieniamy jego położenie w osi góra dół. Ostatnia opcja to wyłączenie wibracji.

Co to jest podświetlenie krawędziowe?

Dodatkową funkcjonalnością jest podświetlenie krawędziowe. Jest to funkcja mająca za zadanie informować nas o nowych powiadomieniach. Włączamy ją z tej samej sekcji w ustawieniach co poprzednio. Gdy jednak wejdziemy w pełne ustawienia, to będziemy mogli zadecydować czy ma ono działać zawsze, czy tylko przy włączonym lub wyłączonym ekranie.

Jak włączyć podświetlenie krawędziowe?Jak zmienić wygląd podświetlenia krawędzi?

W kolejnej sekcji zarządzamy stylem podświetlania krawędzi. Samych efektów jest kilka, dodatkowo wybrać możemy kolor (może on też być różny w zależności od aplikacji). Następnie decydujemy o przezroczystości i szerokości paska, który będzie się podświetlał. Zmiany zatwierdzamy przyciskiem gotowe umieszczonym w prawym dolnym rogu ekranu.

Na końcu decydujemy, z jakich aplikacji chcemy otrzymywać w ten sposób powiadomienia. Dostępna jest większość zainstalowanych przez nas aplikacji, choć nie wszystkie znajdą się na liście. Brak tutaj min. Messengera od Facebooka.

Zobacz też film!

Podsumowanie

Samsung w swojej nakładce na Androida, czyli One UI pokazał, że można zagospodarować również krawędzie telefonu. Dzięki dodatkowym panelom mamy zawsze pod ręką dostęp do ulubionych kontaktów, aplikacji czy przydatnych narzędzi.

4 komentarze:
 1. U MNIE DZIAŁA TYLKO ODBIÓR SMS A MAM USTAWIONE WSZYSTKO NIE DZIAŁA NIESTETY POŁĄCZENIE KOMÓROWE NIEWIEM DLACZEGO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o podświetlenie krawędziowe, to aplikacja telefonu nie obsługuje tej funkcji.

   Usuń
 2. Czy da się ustawić podswietlenie krawedziowe gdy slucham muzyki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podświetlenie krawędziowe (jako informacja o powiadomieniach) może również działać przy włączonym ekranie. Jeżeli z kolei chodzi o podświetlenie krawędziowe (jako efekt wizualny) w Samsung Music to takiej opcji w Androidzie 9 Pie nie ma.

   Usuń
Copyright © 2022 Techfanik, Blogger