Jak podzielić ekran w telefonie Samsunga?

Po aktualizacji do Androida 9 Pie zmieniła się funkcja podzielonego ekranu. Jak podzielić ekran w telefonie Samsunga z One UI? Zapraszam do poradnika!

Jak podzielić ekran w telefonie Samsunga?

Poradnik prezentowany jest na przykładzie Samsunga Galaxy S9+. Funkcja ta może się różnić w zależności od urządzenia i wersji oprogramowania.

Co się zmieniło w Androidzie 9?

Przed aktualizacją do Androida 9 Pie oraz One UI można było w prosty sposób skorzystać z funkcji podzielonego ekranu. Mogliśmy to zrobić z poziomu widoku ostatnio otwartych aplikacji lub mając już otwartą jedną aplikację.

W wyniku tej samej aktualizacji pojawiła się również możliwość sterowania gestami. Spowodowało to zmiany w funkcji podzielonego ekranu, którą od teraz uruchamiamy w inny sposób.

Jak włączyć podzielony ekran w One UI?

Menu ostatnio otwartych aplikacjiDodatkowe funkcje przy ostatnich aplikacjach

W tym celu będziemy musieli skorzystać z podglądu ostatnio otwartych aplikacji. Wybieramy wówczas pierwszą aplikację, a następnie klikamy na ikonę wyświetlającą się na górze podglądu. W tym momencie na ekranie ujrzymy kilka opcji, spośród nich wybieramy otwórz w widoku podzielonego ekranu. Potem włączamy drugą aplikację. Trzeba pamiętać, iż oba programy muszą obsługiwać omawiany tryb (nie wszystkie są kompatybilne).

Domyślnie każda z aplikacji zajmuje połowę ekranu. Jednak za pomocą przeciągnięcia możemy zmienić te proporcje.

Aktualizacja 14.04.2020

Android 10 One UI 2

Jak podzielić ekran w One UI?

W przypadku tej wersji oprogramowania, okno z opcjami jest większe i zajmuje niemal całą szerokość ekranu. Kolor tła natomiast jest zależny od wybranego w systemie trybu kolorystycznego (jasny lub ciemny).

Czy można wykorzystać ekran krawędziowy?

Ekran krawędziowy możemy wykorzystać do szybszego uruchamiania aplikacji w podzielonym widoku. Jak to zrobić?

Wyświetlacz w ustawieniachEkran krawędziowy w ustawieniachPanel boczny z aplikacjami

W tym celu wchodzimy do ustawień, a następnie wybieramy sekcję wyświetlacz. Następnie klikamy na napis ekran krawędziowy. W kolejnym kroku wybieramy panele przy krawędzi. Potem upewniamy się, iż mamy zaznaczony panel o nazwie aplikacje.

Dzielenie ekranu w praktyce

Teraz klikamy na napis edytuj umieszczony pod nim. Następnie wybieramy ulubione aplikacje i zamykamy ustawienia. W kolejnym kroku otwieramy pierwszą aplikację, a potem z panelu krawędziowego przeciągamy drugą aplikację do góry lub dołu wyświetlacza.

Wyskakujący widok

Jak otworzyć aplikację w wyskakującym widoku?

Poza funkcją podzielonego ekranu, możemy także otwierać aplikacje w wyskakującym widoku. Co to takiego? Po wybraniu tej opcji aplikacja otworzy się w małym oknie, które dodatkowo możemy zminimalizować. Żeby uzyskać taki widok, wystarczy powtórzyć te same kroki jak przy podzieleniu ekranu. Tym razem z opcji, które zobaczymy na ekranie, wybieramy otwórz w wyskakującym widoku.

Minimalizowanie okna z aplikacją

U góry tego okienka możemy zobaczyć dodatkowe opcje. Są to kolejno:

 • zmiana przezroczystości
 • minimalizacja okna do widoku pływającego dymka
 • maksymalizacja widoku
 • zamknięcie podglądu

Co więcej aplikacje w tym widoku, możemy otworzyć również z ekranu krawędziowego. Podobnie jak w przypadku podzielonego ekranu musimy mieć aktywny panel o nazwie aplikacje. Następnie wystarczy, iż przytrzymamy dłużej palcem na wybranej aplikacji, a potem przeciągniemy ją w oznaczone miejsce (środek ekranu).

Zobacz też film!

Podsumowanie

Na telefonach Samsunga możemy skorzystać nie tylko z funkcji podzielonego ekranu, ale także aplikacji wyświetlanych w małych oknach. Dzięki temu możemy w prosty sposób wykorzystać duże ekrany współczesnych smartfonów.

4 komentarze:
 1. Moim zdaniem aktualizaja jest beznadziejna ani wygląd nakładki ani prędkość działania po aktualizacji mi się nie podoba wcześniej wszystko było łatwo znaleźć android był prosty, a teraz muszę szukać po internecie jak włączyć najprostsze funkcje. Dziękuję samsungowi za utrudnianie mi życia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co użytkownik, to inna opinia. Dzięki za podzielenie się swoją :)

   Usuń
 2. Włączanie podzielonego ekranu jest niewygodne i zabiera więcej czasu w porównaniu do Androida 8.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za podzielenie się opinią! Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wprowadzenie gestów nawigacyjnych wymusiło zmiany w działaniu omawianej funkcji.

   Usuń
Copyright © 2021 Techfanik, Blogger