Samsung Always On Display Co to jest? Jak włączyć?

Always On Display to jedna z funkcji, jaką możemy znaleźć na telefonie Samsunga. W jaki sposób włączyć ten zegar na wygaszonym ekranie? Jak możemy go dostosować? Zapraszam do poradnika!

Samsung Always On Display

Co to jest Always On Display?

Always On Display to funkcja umożliwiająca wyświetlanie na wygaszonym ekranie informacji. Znajdziemy tam godzinę, datę, procent naładowania baterii, a także informacje o powiadomieniach.

Jak włączyć zegar na wygaszonym ekranie?

Przełącznik AODUstawienia w telefonie SamsungJak włączyć Always On Display?

Możemy, to zrobić klikając na ikonę podpisaną taką samą nazwą na belce ze skrótami. Alternatywnie możemy przejść do ustawień, a następnie wejść w sekcję ekran blokady, a potem zaznaczyć opcję Always On Display.

Jak ustawić AOD?

Gdy już jesteśmy we wspomnianej sekcji w ustawieniach i klikniemy nazwę Always On Display, to zostaniemy przeniesieni do miejsca skąd mamy dostęp do podstawowych opcji personalizacji. Z poziomu tej sekcji możemy wybrać jaka zawartość będzie wyświetlana. Do wyboru jest przycisk ekranu startowego, zegar lub jedno i drugie.

Jak dostosować zegar na wygaszonym ekranie?

Możemy także włączyć automatyczną jasność, dzięki czemu poziom jasności, z jaką wyświetlany jest Always On Display będzie dostosowywany do panujących warunków oświetleniowych. Gdy jednak wyłączymy tę funkcję naszym oczom ukaże się suwak za pomocą którego będziemy mogli ręcznie sterować tym parametrem.

Kolejnym krokiem jest wybranie czy AOD ma być wyświetlane zawsze, czy według określonego harmonogramu. Jeżeli wybierzemy tę drugą opcję, to w następnym kroku będzie trzeba wskazać godzinę rozpoczęcia i zakończenia. Na końcu zatwierdzamy wprowadzone zmiany, za pomocą przycisku gotowe.

Ostatnia pozycja w tej sekcji kieruje nas do zakładki, w której możemy sprawdzić, czy funkcja Always On Display jest aktualna.

Jak zmienić styl zegara?

W tym celu postępujemy analogicznie jak poprzednio, czyli przechodzimy do ustawień, a następnie wybieramy sekcję ekran blokady. Potem klikamy na styl zegara. W kolejnym kroku wybieramy Always On Display.

Ekran blokady w ustawieniachUstawianie wyglądu zegaraJak zmienić styl zegara?

Gdy już przeszliśmy powyższe kroki, to możemy rozpocząć prawdziwą personalizację. Na początku wybieramy styl zegara, do wyboru jest ich kilka. Ostatnia opcja oznaczona ikoną pędzla przeniesie nas do sklepu, z którego możemy pobrać darmowe i zakupić płatne rozszerzenia. Z ciekawszych rozwiązań warto wspomnieć o zegarze z ikoną króliczka. To właśnie ta opcja umożliwi nam dodanie własnego zdjęcia czy też pliku gif do Always On Display.

Od wybranego przez nas zegara zależy to, jakie dodatkowe opcje dostosowania ujrzymy poniżej. Dla pierwszych tarcz będzie to tylko kolor, do wybrania jest ich kilka. Z kolei dla omawianego wcześniej zegara z króliczkiem zobaczymy także możliwość dodania plików, które będą wyświetlane. W przypadku wariantu, który wyświetla czas w dwóch lokalizacjach, będzie to wybór miasta. Z kolei dla zegara, który wyświetla się na krawędzi, jest to wybór położenia.

Naszą personalizację kończymy, wciskając przycisk gotowe na dole ekranu.

Jak mogliście zauważyć możemy zmienić nie tylko styl zegara na AOD, ale także na ekranie blokady. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mieli inny czasomierz na ekranie blokady, a inny na Always On Display.

Elementy FaceWidget

Z poziomu Always On Display możemy kontrolować muzykę, przeglądać bieżące wydarzenia z kalendarza, czy nawet sprawdzić ustawione alarmy. Jak to zrobić?

Jak dodać elementy FaceWidget?

W tym celu znowu zaglądamy do ustawień (sekcja taka sama jak powyżej), a następnie wybieramy opcję elementy FaceWidget. Z tego miejsca zaznaczamy, które z wyżej wymienionych opcji nas interesują, potem dokonujemy wyboru miejsca, gdzie mają być pokazane (ekran blokady czy Always On Display). Jeżeli zdecydujemy się na włączenie co najmniej dwóch opcji, to możemy także zarządzać ich kolejnością. W tym celu klikamy w prawym górnym rogu ekranu na zmień kolejność (Zm. kol.), a potem za pomocą dłuższego przytrzymania przemieszczamy kolejne opcje.

Jak włączyć powiadomienia?

Znowu wchodzimy do tej samej sekcji w ustawieniach, a następnie klikamy powiadomienia. W kolejnym kroku wciskamy pierwszy przycisk włączający wyświetlanie notyfikacji, a następnie zjeżdżamy na dół listy i zaznaczamy pokaż na ekranie AOD.

Powiadomienia ekranu blokadyJak włączyć powiadomienia na Always On Display?

Warto wspomnieć, iż wyświetlane na Always On Display powiadomienia możemy otworzyć. Dokonujemy tego za pomocą dwukrotnego kliknięcia w wybraną notyfikację. Jeżeli mamy ustawioną którąś z metod blokady ekranu, to dostęp i tak będziemy musieli potwierdzić.

Jak Always On Display wpływa na mój telefon?

Dzięki zastosowaniu ekranu wykonanego w technologii Super AMOLED (w prezentowanym Samsungu Galaxy S9+), czarne tło nie zużywa energii. Co za tym idzie Always On Display nie ma dużego wpływu na czas pracy na baterii (choć nie oznacza to, że nie ma żadnego wpływu).

A dzięki temu, że wyświetlane treści przemieszczają się po każdym zablokowaniu ekranu, ryzyko wypalenia się pojedynczych pikseli jest mniejsze.

Zobacz też film!

Podsumowanie

Always On Display to interesująca funkcja, umożliwiająca szybki podgląd godziny, daty czy też powiadomień na wygaszonym ekranie. W przypadku telefonów Samsunga została ona bardzo dobrze dopracowana i oferuje wiele ciekawych opcji omówionych w tym poradniku.

4 komentarze:
 1. Czy mogę ustawić żeby zegar sie nie przemieszczal?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, jest to celowy zabieg. Ma on za zadanie uchronić poszczególne piksele przed nadmiernym zużyciem.

   Usuń
 2. Zegar w ekranie blokady zmienił swoje położenie i jest w poprzek ekranu i nie mam możliwości przywrócenia do pionu. a może sie mylę i jest jakaś możliwość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli mówimy o zegarze na wygaszonym ekranie (tytułowe Always On Display), to jest dostępny jeden zegar, który wyświetla się przy prawej lub lewej krawędzi (w orientacji poziomej). Wystarczy wówczas wybrać inny zegar z listy.

   Usuń
Copyright © 2022 Techfanik, Blogger