Jak korzystać z radia fm w telefonie Xiaomi z MIUI?

Standardowe radio fm to coraz rzadziej spotykana funkcja w smartfonach. Jednak cały czas posiadająca swoich wielbicieli. W urządzeniach Xiaomi znaleźć możemy aplikację umożliwiającą nam korzystanie z radia. Co oferuje? Jak z niej korzystać? Zapraszam do artykułu!

Xiaomi Aplikacja Radio

Czy na wszystkich telefonach Xiaomi znajdę radio fm?

Obecnie producenci odchodzą od implementowania tego typu modułów do swoich urządzeń, co oznacza, iż nie na wszystkich smartfonach marki Xiaomi znajdziemy standardowe radio fm.

Gdzie znajdę aplikację radio fm?

Należy jej szukać na pulpicie, lub w folderze nazwanym jako narzędzia. Jeżeli takiej aplikacji nie znajdziemy na swoim telefonie, oznacza to, iż najprawdopodobniej nie jest on wyposażony w moduł radia fm.

Co jest potrzebne, by słuchać radia?

Do działania radia fm nie będziemy potrzebowali dostępu do internetu. Potrzebować za to będziemy słuchawek, które posłużą nam za antenę. Na prezentowanym Xiaomi Redmi Note 4 radio działa nawet bez podłączenia słuchawek, jednak dla lepszego zasięgu i korzystania z pewnych funkcji warto je podłączyć.

Nie oznacza to, że będziemy musieli słuchać radia przez słuchawki, bez problemu możemy przełączyć się na głośnik. Jak to zrobić dowiesz się poniżej.

Jak działa aplikacja?

Jak włączyć radio?Jak zmienić częstotliwość w radiu?

Po wejściu w aplikację radio fm naszym oczom ukaże się widok jak na powyższym zrzucie ekranu. Żeby włączyć radio, klikamy duży przycisk z symbolem "power". Gdy chcemy ustawić wybraną częstotliwość, klikamy na strzałki u dołu ekranu. Gdy jednak chcemy wybrać żądaną wartość precyzyjnie, klikamy na obecnej częstotliwości, a następnie przesuwamy palcem w prawo lub w lewo aż natrafimy na swoją stację.

Lista stacji w aplikacji radio fmJak dodać stację radiową do listy?

Jeżeli klikniemy trzy paski u dołu ekranu, to przeniesieni zostaniemy do listy stacji. Wciskając symbol plusa u dołu ekranu, będziemy mogli dodać własną stację. Określamy wówczas częstotliwość oraz etykietę, czyli nazwę stacji. Na końcu klikamy ok. Żeby później wybrać konkretną stację, należy po prostu na nią kliknąć. Jeżeli wciśniemy przycisk skanuj u dołu ekranu, to telefon sam wyszuka stacje, choć należy pamiętać, że nie wszystkie.

Trzy kropki w aplikacji radio fmJak przełączyć radio na głośnik?

Gdy klikniemy trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu, zyskamy dostęp do dodatkowych opcji. Właśnie z tego miejsca będziemy mogli przełączyć się na głośnik, lub gdy już słuchamy radia na głośniku, z powrotem na słuchawki. Kolejną funkcją jest wyłącznik czasowy. Wybieramy tutaj, po jakim czasie radio ma się samo wyłączyć, do wyboru jest 15 minut, 30, 45 oraz 1 godzina.

Xiaomi nagrania z radia

Z tego miejsca możemy także dodać aktualnie odtwarzaną częstotliwość do stacji. Funkcja rozpocznij nagrywanie również jest dostępna, po jej wybraniu rejestrowanie dźwięku włącza się automatycznie. Żeby je wyłączyć, ponownie klikamy trzy kropki i wciskamy zatrzymaj nagrywanie. W celu odtworzenia nagrań wybieramy kolejną opcję oznaczoną właśnie taką nazwą.

Ostatnią możliwością jest zakończ, która wyłącza radio. Zrobić to możemy także, klikając przycisk wyłączenia w lewym górnym rogu ekranu.

Xiaomi sterowanie radiem z ekranu blokady

Niech nie zdziwi was, iż podczas odtwarzania radia, nasz ekran blokady zmieni swój wygląd. Przybiera on wówczas ciemną szatę kolorystyczną i pokazuje informacje o aktualnie odtwarzanej stacji. Z tego miejsce możemy także przełączać się między stacjami, jak i zatrzymać odtwarzanie.

Podsumowanie

Choć standardowe radio coraz rzadziej implementowane jest w smartfonach, to nadal są sytuacje, w których może nam ono umilić czas. Jest to szczególnie przydatne tam, gdzie nie ma dostępu do internetu i nie możemy skorzystać z radia internetowego.

Udostępnij:
18 komentarzy:
 1. A dlaczego nie wyświetla nazwy stacji? Miałem tak w LG Spirit tutaj mi tego brakuje :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma funkcji, która automatycznie pokazuje nazwy stacji. Jednakże na liście stacji, każdej częstotliwości można przypisać własną etykietę (nazwę).

   Usuń
 2. Dlaczego w moim xiaomi redmi 5 note nie ma opcji przełączenia na głośnik pi rozwinięciu tych "kropeczek"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba mieć podłączone słuchawki, żeby ta opcja się pojawiła.

   Usuń
 3. Czy radio w Redmi 7A jest monofoniczne? Bo nawet na silnej stacji nie słychać stereo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście słuchawek. Głośnik pomijam, bo pewno jest i tak jeden. Pliki MP3 odtwarzają się w stereo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bazując na tej informacji, w przypadku radia wykorzystywana jest specjalna technika transmisji sygnału. Stąd efekt może być inny od zakładanego. Powinno to być jednak stereo.

   Usuń
 5. po podłączeniu słuchawek jako anteny i przełączeniu na głośnik problem jest z głośnością mianowicie nie reaguje przycisk głośności mieliście tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście nie spotkałem się z tym. Słyszałem jednak już o problemach ze sterowaniem głośnością, więc przyczyna może być w samym MIUI.

   Usuń
 6. Kolejna ciekawostka. Niby system RDS nie jest wspierany (nie wyświetla się nazwa stacji), ale jednak gdy wybiorę stację, która słyszalna jest na dwu częstotliwościach, to radio przełącza się na odbiór tej silniejszej. Czyli jednak działa funkcja RDS-AF.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe spostrzeżenie, dzięki za podzielenie się taką informacją:)

   Usuń
 7. Sprawdziłem przy użyciu kieszonkowego transmittera FM - stereo jednak jest, ale wymaga bardzo silnego sygnału. Taki poziom sygnału jest w moim mieście nieosiągalny dla zwykłych stacji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Techfaniku, masz może jakąś radę na przerywanie odbioru radia? To jest tak denerwujące, że nie chce się radia słuchać. Czasem co jakiś czas, odstępy nie są regularne, radio wycisza się. Nie jest to szum, tylko głośność spada do zera, nie słyszę wtedy części tekstu w wiadomościach, części podcastu czy piosenki. Jest to na pewno wina telefonu, aplikacji, lub Androida, bo porownywalem że starą Nokią i tam nie przerywa. Dzieje się tak na różnych stacjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co się orientowałem, najprawdopodobniej problem ten związany jest z oprogramowaniem. W takiej sytuacji nic więcej poza aktualizacją MIUI i aplikacji systemowych polecić nie można. Niestety, ale czasami w nakładce od Xiaomi występują problemy.

   Usuń
 9. Mam problem po wybraniu wyłączenia czasowego radia - nigdy nie wyłącza mi się po godzinie (zazwyczaj ustawiam wyłączenie po godzinie), zawsze wcześniej - raz po 5 minutach, raz po 45 minutach, ale nigdy radio nie gra tak długo, jak chcę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pierwszej kolejności sprawdziłbym ustawienia związane z oszczędzaniem baterii. Być może właśnie z tego powodu aplikacja jest zamykana. Oczywiście, warto również zaktualizować samą aplikację oraz MIUI.

   Usuń
 10. Hej. Dlaczego na redmi note 9 nie da się słuchać radia przez słuchawki bezprzewodowe? Może robię coś nie tak...

  OdpowiedzUsuń