Samsung Gesty Pełnoekranowe Jak je włączyć?

W One UI od Samsunga znajdziemy gesty pełnoekranowe umożliwiające nawigowanie po systemie. Jak włączyć to sterowanie gestami w smartfonie? Zapraszam do poradnika!

Samsung Gesty Nawigacyjne

Poradnik prezentowany jest na przykładzie Samsunga Galaxy S9+. Funkcja ta może się różnić w zależności od urządzenia i wersji oprogramowania.

Co to są gesty pełnoekranowe?

Jest to jeden ze sposobów na poruszanie się po systemie. Funkcja ta pojawiła się na prezentowanym S9+ wraz z aktualizacją do Androida 9 Pie oraz One UI. Umożliwia ona zastąpienie standardowych przycisków nawigacyjnych właśnie gestami pełnoekranowymi. Dzięki tej funkcji będziemy mogli wykorzystać pełną przestrzeń ekranu.

Jak wygląda nawigowanie po systemie za pomocą gestów?

Po włączeniu tej opcji, z ekranu znikną standardowe przyciski nawigacyjne. Jak więc wówczas będziemy poruszać się po systemie? W tym celu będziemy wykorzystywać pociągnięcia od dolnej krawędzi. Pociągnięcie od dołu po lewej stronie zadziała jak przycisk ostatnio otwartych aplikacji. Z kolei ten sam gest wykonany na środku przeniesie nas do ekranu głównego. Natomiast ta sama czynność wykonana z prawej strony zadziała jak przycisk wstecz.

Mamy również możliwość zamiany funkcji pociągnięcia od lewej i prawej krawędzi. Wówczas pociągnięcie od prawej będzie przenosiło nas do widoku ostatnio otwartych aplikacji, a od lewej działało jako wstecz.

Jak włączyć gesty pełnoekranowe w telefonie Samsunga?

Ustawienia w telefonie SamsungSekcja wyświetlacz w ustawieniachJak włączyć gesty pełnoekranowe?

W tym celu trzeba wejść do ustawień, a następnie wybrać sekcję wyświetlacz. Potem należy zjechać w dół i kliknąć pasek nawigacji. W kolejnym kroku zaznaczamy opcję gesty pełnoekranowe.

Jak zmienić kolejność gestów?

Gdy mamy już włączone gesty, to możemy przejść do dostosowywania ich do własnych preferencji. Poniżej znajdziemy opcję, która pozwoli nam na wspomnianą wcześniej zmianę kolejności. Co więcej, możemy również włączyć lub wyłączyć podpowiedzi gestów. Co to są podpowiedzi? Jest to nic innego jak wizualna pomoc, pokazująca nam, w którym miejscu mamy wykonać gest.

Przełącznik gestów na pasku skrótów

Przełączać się pomiędzy gestami pełnoekranowymi a standardowymi przyciskami możemy również z poziomu paska ze skrótami. W tym celu wystarczy odnaleźć skrót o nazwie pasek nawigacji.

Jak uruchomić Asystenta Google korzystając z gestów pełnoekranowych?

Używając gestów pełnoekranowych, możemy nadal korzystać z Asystenta Google. Poza odpowiednią komendą głosową Asystenta Google możemy uruchomić także za pomocą gestu. W tym celu pociągamy od dołu ekranu (na środku), a następnie przytrzymujemy dłużej palec.

Jak gesty sprawują się na co dzień?

Spełniają one swoją rolę i spokojnie można ich używać na co dzień. Na początku trzeba się do nich przyzwyczaić, a pomocne w tym mogą być wspomniane wcześniej podpowiedzi. Pokażą nam one, w którym miejscu należy pociągnąć palcem w górę.

Aktualizacja 08.03.2020

Na urządzeniach Samsunga działających pod kontrolą Androida 10 oraz One UI 2 można znaleźć nowe gesty. Jak one działają?

Samsung Android 10 Gesty Nawigacyjne

Do znanych wcześniej gestów, nazwanych w systemie jako przeciągnij od dołu, dołączyły nowe, opisane jako przeciągnij do lewej/prawej strony i od dołu. Żeby je włączyć, wystarczy powtórzyć te same czynności co powyżej. Następnie w sekcji pasek nawigacyjny należy kliknąć więcej opcji, na końcu pozostaje zaznaczyć drugą od góry opcję.

Samsung Android 10 Gesty NawigacyjneUruchamianie Asystenta Google Gestem

Po wybraniu tego wariantu zyskamy nowy sposób na uruchomienie Asystenta Google. Żeby z niego skorzystać, wystarczy przesunąć palcem z dolnego rogu ekranu w górę.

Zobacz też film!

Podsumowanie

Na urządzeniach Samsunga z Androidem 9 Pie oraz One UI możemy skorzystać nie tylko ze standardowych przycisków nawigacyjnych, ale także z gestów pełnoekranowych. Jest to dobry sposób na wykorzystanie pełnej powierzchni ekranu.

Copyright © 2021 Techfanik, Blogger