Samsung Gesty Pełnoekranowe Jak je włączyć?

Mając telefon Samsunga, możemy włączyć gesty pełnoekranowe. Jak aktywować sterowanie gestami w smartfonie z One UI? Zapraszam do poradnika!

Samsung sterowanie gestami

Co to są gesty pełnoekranowe?

Gesty pełnoekranowe to sposób na poruszanie się po systemie. Metoda ta polega na wykonywaniu przeciągnięć w odpowiednich miejscach przy krawędzi ekranu. Dzięki tej funkcji będziemy mogli wykorzystać pełną przestrzeń wyświetlacza.

W przypadku prezentowanego Samsunga Galaxy S9+ funkcja ta pojawiła się wraz z aktualizacją do Androida 9 Pie oraz One UI.

Jak włączyć gesty pełnoekranowe w telefonie Samsunga?

Ustawienia w telefonie SamsungSekcja wyświetlacz w ustawieniachWłączanie gestów pełnoekranowych

Żeby włączyć gesty pełnoekranowe, należy:

  1. Otworzyć ustawienia telefonu
  2. Następnie wybrać sekcję wyświetlacz
  3. Potem kliknąć pasek nawigacji
  4. Na końcu zaznaczyć gesty przeciągania

Jakie gesty przeciągania są dostępne?

Po włączeniu gestów możemy wybrać, który z dwóch rodzajów chcemy używać. Żeby to zrobić, wystarczy kliknąć więcej opcji pod spodem. Do dyspozycji są:

Samsung gesty przeciąganiaZmiana kolejności gestów

Przeciągnij od dołu

W tym wariancie będzie trzeba przeciągać palcem od dolnej krawędzi ekranu. Wykonujemy to w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się standardowe przyciski nawigacyjne.

Kolejność gestów

Kolejność dwóch skrajnych gestów możemy zamienić. Żeby to zrobić, wystarczy zaznaczyć odpowiedni wariant na dole ustawień.

Przeciągnij od lewej/prawej strony i od dołu

W tym przypadku pociągnięcie od dolnej krawędzi na środku zadziała jak przycisk home. Ten sam gest z przytrzymaniem otworzy podgląd ostatnio otwartych aplikacji. Z kolei wstecz, to przeciągnięcie od lewej lub prawej krawędzi wyświetlacza.

Ten sposób nawigowania został dodany wraz z aktualizacją do Androida 10.

Czułość gestów wstecznych

Dzięki tej opcji możemy włączyć większą czułość na gest wykonywany od prawej lub lewej krawędzi. Ta funkcja może się przydać, jeżeli korzystamy z etui do telefonu.

Dodatkowe ustawienia

Omawiany sposób nawigacji możemy dodatkowo dostosować dzięki dwóm opcjom.

Włączanie i wyłączanie paska na dole ekranuPrzycisk ukrywania klawiatury

Podpowiedzi gestów

Pierwszą z tych możliwości są podpowiedzi gestów. Pod tą nazwą kryje się belka (pasek) widoczny na dole wyświetlacza. Wskazuje, w którym miejscu pociągnąć palcem. Co więcej, możemy także za jego pomocą przełączać się między aplikacjami. W tym celu trzeba przesunąć palcem w lewo lub w prawo na tym pasku.

Pokaż przycisk ukrywania klawiatury

Gdy aktywujemy tę funkcję i zaczniemy wpisywać tekst, to w prawym dolnym rogu wyświetlacza ujrzymy strzałkę, która pozwoli schować klawiaturę.

Uruchamianie Asystenta Google

Jeżeli używamy gestów pełnoekranowych, to nadal łatwo możemy uruchomić Asystenta Google. Poza odpowiednią komendą głosową do dyspozycji jest także specjalny gest.

Przeciągnij palcem, by przywołać Asystenta

W przypadku wybrania pierwszego zestawu gestów należy pociągnąć od dołu ekranu (na środku), a następnie przytrzymać dłużej palec.

Z kolei w drugim wariancie, wystarczy przesunąć palcem z dolnego rogu ekranu w górę.

Jak wrócić do nawigowania za pomocą przycisków?

Żeby z powrotem włączyć przyciski, należy otworzyć tę samą sekcję w ustawieniach co powyżej, czyli pasek nawigacji. Następnie pozostaje zaznaczyć przyciski.

Podsumowanie

Mając telefon Samsunga, możemy skorzystać nie tylko ze standardowych przycisków nawigacyjnych, ale także z gestów pełnoekranowych. Dzięki temu możemy wykorzystać pełną powierzchnię wyświetlacza.

Udostępnij: