Samsung Galaxy S9+ Aktualizacja Android 10 Co nowego?

Flagowiec koreańskiego producenta z 2018 roku, czyli Samsung Galaxy S9+ otrzymał właśnie aktualizację do Androida 10 oraz One UI 2. Co nowego się pojawiło? Zapraszam do artykułu!

Samsung Galaxy S9+ Android 10 One UI 2

Artykuł zawiera listę najważniejszych zmian. Najciekawsze funkcje zostaną omówione w szczegółach w osobnych materiałach.

O aktualizacji do Androida 10

Aktualizacja dla modeli pochodzących z oficjalnej polskiej dystrybucji pojawiła się 24 lutego. Ważyła ona dokładnie 1795,84 MB. Zmieniła się nie tylko sama wersja systemu ale także poprawki zabezpieczeń. Obecnie są one datowane na 1 lutego. Warto wspomnieć, że sam proces instalacji nowego oprogramowania przeszedł bez najmniejszych problemów.

Co nowego pojawiło się w One UI 2?

Zmiany w nowej wersji systemu, może nie są znaczące, ale obejmują jego wiele elementów. Najważniejsze z nich omówiłem poniżej.

Ekran blokady

Po aktualizacji do Androida 10, na Samsungu Galaxy S9+ pojawiła się opcja nazwana jako dynamiczny ekran blokady. Za co odpowiada ta funkcja? Przy każdym wybudzeniu telefonu zmienia ona tapetę na ekranie blokady.

Pasek skrótów i powiadomień

W One UI 2 skróty ułożone są ciaśniej, dzięki czemu mieści się ich więcej na jednym ekranie. Nie zauważyłem natomiast występowania przełącznika pozwalającego na zmianę ich siatki.

Pasek ze skrótami

Pod przełącznikami pojawiły się natomiast dwa skróty, multimedia i urządzenia. Pierwszy pozwala sterować odtwarzaniem multimediów na różnych urządzeniach. Drugi z kolei ułatwia sterowanie urządzeniami podłączonymi do smartfona. Zarówno jedną jak i drugą opcję można wyłączyć. W tym celu należy kliknąć na trzy kropki i wybrać układ szybkiego panelu. Potem pozostaje tylko odznaczyć opcję nazwaną jako pokaż multimedia i urz.

Pojawiły się również trzy nowe przełączniki: tryb skupienia, połącz z Windows oraz rejestrator ekranu.

Podgląd ostatnio otwartych aplikacji

Widok ostatnich aplikacji

Dodatkowe opcje wyświetlane po naciśnięciu ikony, pojawiają się teraz na dole ekranu dzięki czemu łatwiej do nich sięgnąć. W ten sposób możemy skorzystać z funkcji podzielonego ekranu, czy też wyskakującego widoku.

Aparat

Interfejs aparatuTryby w aplikacji aparat

W nowej wersji oprogramowania inaczej wygląd interfejs aparatu. Od teraz po uruchomieniu tej aplikacji zobaczymy tylko trzy podstawowe tryby (zdjęcie, wideo i live focus) oraz przycisk więcej. Po jego kliknięciu znajdziemy wszystkie dodatkowe tryby oraz Bixby Vision i AR Emoji.

Ustawienia

Samsung Galaxy S9+ ustawienia

Ustawienia zostały wzbogacone o nowe sekcje. Pojawiła się prywatność oraz cyfrowy dobrostan i kontrola rodzicielska.

Nawigacja po systemie

Samsung One UI 2 Gesty pełnoekranoweWłączanie asystenta Google

Do gestów nawigacyjnych znanych z poprzedniej wersji systemu (przeciągnij od dołu), dołączyły również nowe gesty (lewej/prawej strony i dołu). Po wybraniu tej drugiej opcji zyskamy możliwość uruchomiania Asystenta Google za pomocą przesunięcia palcem z dolnego rogu w górę ekranu.

Moje pliki

Systemowa aplikacja Moje Pliki zyskała kosz. Po jego włączeniu możemy w prosty sposób przywrócić usunięte pliki.

Pozostałe zmiany

Warto w tym miejscu wspomnieć o nowych animacjach towarzyszących uruchamianiu oraz zamykaniu aplikacji.

Wygląd zmieniły również foldery. W One UI 2 wyglądają one nieco inaczej.

Dodatkowo w przypadku aplikacji Gmail dostępny jest wreszcie tryb ciemny, żeby go uruchomić trzeba mieć włączony tryb ciemny w ustawieniach.

Samsung Android 10 Wygląd FolderówSamsung Android 10 Regulacja głośnościDostęp do lokalizacji w aplikacjach

Zmiany nie ominęły również uprawnień aplikacji. Na Androidzie 10 możemy pozwolić aplikacjom na dostęp do lokalizacji tylko podczas używania ich.

Ostatnią zauważoną przeze mnie zmianą jest wygląd paska odpowiedzialnego za zmianę głośności. W nowej wersji nakładki od Samsunga jest on węższy i nie zajmuje całej szerokości ekranu jak wcześniej.

Podsumowanie

Android 10 i One UI 2 może nie wprowadziły znaczących zmian do interfejsu Samsunga Galaxy S9+, jednak obecność nowego oprogramowania możemy zobaczyć w wielu jego elementach.

Na końcu warto wspomnieć, że na ten moment nie pojawiły się żadne problemy (wynikające z aktualizacji) związane z funkcjonowaniem telefonu.

Aktualizacja 02.07.2020

Samsung Galaxy S9+ niedawno otrzymał aktualizację do One UI 2.1. Co się zmieniło?

One UI 2.1 Nowości

  • Nowe tryby i filtry w aparacie (w tym: wideo pro, jedno ujęcie, odcień autoportretu)
  • Strefa AR
  • Quick Share i Music Share
  • Zmiany w klawiaturze (w tym: tłumaczenia, funkcja cofania/ponawiania)
  • Zmiany w galerii (większa przejrzystość, łatwiejsze wyszukiwanie zdjęć)
Udostępnij wpis: