Redmi Note 9 Aktualizacja do MIUI 12 Co nowego?

Redmi Note 9 to smartfon z 2020 roku, który przed kilkoma dniami otrzymał aktualizację do MIUI 12. Co nowego pojawiło się w nakładce od Xiaomi? Zapraszam do wpisu!

MIUI 12 na Redmi Note 9 Co nowego?

O aktualizacji do MIUI 12

Możliwość pobrania nowej wersji nakładki, dla tytułowego modelu, pojawiła się 27 sierpnia. Dokładna wersja MIUI po aktualizacji to 12.0.2.0.QJOEUXM. Dodatkowo Redmi Note 9 zyskał nowe poprawki zabezpieczeń, obecnie pochodzą one z 1 sierpnia 2020 roku.

Warto wspomnieć, że jeszcze przed instalacją producent informuje nas o najważniejszych zmianach i ulepszeniach w nowej odsłonie swojej nakładki.

Co nowego w MIUI 12?

Zmiany w nowej wersji nakładki od Xiaomi może nie są znaczące, ale swoim zasięgiem obejmują różne elementy systemu.

Ekran blokady

Pierwszą zmianę ujrzymy już na ekranie blokady. Od teraz data jest prezentowana w nieco inny sposób. Co więcej, możemy także zmienić wygląd zegara wyświetlanego w tym miejscu systemu.

Ekran blokady w nakładce MIUI 12Jak zmienić zegar na ekranie blokady?

Żeby to zrobić, należy udać się do ustawień, a następnie wystarczy odnaleźć odpowiednią sekcję (ekran blokady). W kolejnym kroku klikamy styl zegara na ekranie blokady. Z tego miejsca mamy możliwość wybrania jednego z czterech układów i dodania własnego podpisu.

Tapety

Pojawiły się również nowe tapety systemowe. W przypadku Redmi Note 9 są to jednak zwykłe tapety, na razie nie pojawiły się te interaktywne.

Centrum kontroli

Zmiana dotknęła także pasek powiadomień i przełączników. Przy pierwszym włączeniu wygląda on wprawdzie dokładnie tak samo, wystarczy jednak wizyta w ustawieniach, żeby zmienić jego wygląd.

O tym, jak włączyć nowe centrum kontroli jest w tym poradniku.

Redmi Note 9 Pasek z powiadomieniamiMIUI 12 Centrum kontroli

Po włączeniu nowego widoku, pierwszą zmianą, którą zauważymy jest oddzielenie powiadomień od przełączników. Pociągnięcie od lewej krawędzi uruchomi widok notyfikacji, natomiast ten sam gest wykonany od prawej strony pokaże nam listę przełączników.

Pływające okna

Nową funkcją w MIUI 12 są pływające okna. Opcja ta umożliwia otwarcie aplikacji w małym oknie, którego wielkość możemy zmieniać.

Jak korzystać z pływającego okna?Aplikacja w małym widoku

Co ważne, w ustawieniach został przygotowany samouczek pozwalający zapoznać się z działaniem nowej funkcjonalności. Znajdziemy go w sekcji specjalne funkcje.

Aparat

Interfejs aparatu uległ zmianie. Od teraz postawiono na czarno-biało-żółtą kolorystykę. W MIUI 12 zmiany stylistyczne dotknęły także przycisk migawki.

Interfejs aparatuZmiana proporcji zdjęć w aparacie

Od teraz pod ręką znalazły się przyciski umożliwiające włączenie lub wyłączenie sztucznej inteligencji, Google Lens czy też menu. Z poziomu tego ostatniego możemy zmienić proporcje robionych zdjęć, ustawić samowyzwalacz, czy włączyć dodatkowe opcje jak:

 • klatka filmu
 • pokaż siatkę
 • poziomica
 • makro
 • rozmycie tła

Po drugiej stronie swoje miejsce znalazły tryby, które przełączamy przeciągnięciami. Ich listę możemy zmienić, wciskając przycisk więcej i następnie edytuj.

Szuflada aplikacji

Wprawdzie ta funkcja w nakładce od Xiaomi pojawiła się już wcześniej, to w przypadku tej aktualizacji została dodatkowo wyszczególnione w spisie zmian. Warto więc ją przypomnieć.

Ekran glówny - zwykły lub z szufladąPersonalizacja szuflady z aplikacjami

Szufladę aplikacji możemy włączyć z poziomu sekcji ekran główny w ustawieniach. Domyślnie lista ta podzielona jest na sześć sekcji:

 • wszystkie
 • komunikacja
 • rozrywka
 • fotografia
 • narzędzia
 • wiadomości i odczytywanie

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać własne kategorie albo całkowicie zrezygnować z takiego grupowania aplikacji. Mamy także możliwość zmiany koloru tła pod ikonami programów.

Notatki

Systemowa aplikacja umożliwiająca dodawanie notatek zyskała możliwość tworzenia folderów. Pojawiły się także nowe tła.

Tryb Lite

MIUI Tryb Lite

Kolejną nowością jest tryb lite. Funkcja ta sprawia, że ikony i tekst są większe, co ułatwia korzystanie ze smartfona osobom starszym lub niedowidzącym.

Tryb ciemny

Xiaomi Tryb ciemny

Tryb ciemny również przeszedł aktualizację. W najnowszej odsłonie nakładki dostępny jest on także dla zewnętrznych aplikacji. Co więcej, kontrast jest zmniejszany w słabszych warunkach oświetleniowych. Taki zabieg ma na celu chronić oczy.

Oszczędzanie baterii

Xiaomi zdecydowało się również na dodanie nowego trybu oszczędzania baterii. Najnowsza odsłona tej funkcji nosi nazwę ultra oszczędzanie baterii.

Po włączeniu tej opcji ograniczona będzie większa część funkcji, a wydajność zostanie zmniejszona.

Ustawienia

Po aktualizacji zmiany ujrzymy także w ustawieniach. W nowy sposób prezentowane jest użycie pamięci.

Ustawienia w MIUI 12

Dodatkowo od teraz czcionka w ustawieniach jest pogrubiona.

Animacje

W nakładce od Xiaomi pojawił się także nowy silnik animacji, dzięki czemu działanie urządzenia jest jeszcze bardziej przyjemne dla oka.

Podsumowanie

Jak mogliście zauważyć, zmiany w poszczególnych elementach interfejsu może nie są znaczące, natomiast drobne różnice i usprawnienia odnaleźć można w wielu jego częściach.

Udostępnij wpis: