Jak ładować telefon indukcyjnie? Test ładowarki od Samsunga EP-N5100

Chcesz wiedzieć jak ładować telefon indukcyjnie? A może zastanawiasz się czy warto kupić ładowarkę indukcyjną od Samsunga EP-N5100. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku zapraszam do artykułu!

Jak ładować telefon indukcyjnie? Test ładowarki od Samsunga EP-N5100

Jak ładować telefon indukcyjnie?

Test ładowarki od Samsunga postanowiłem połączyć z krótkim poradnikiem dotyczącym ładowania indukcyjnego.

Co potrzeba żeby ładować telefon indukcyjnie?

Będzie potrzebny telefon, który wspiera ładowanie indukcyjne w standardzie QI oraz oczywiście sama ładowarka (np. prezentowany model: EP-N5100).

Co jeżeli mój telefon nie wspiera takiego ładowania?

W takim przypadku będzie trzeba dokupić odpowiedni adapter, wyposażony w cewkę, umożliwiający ładowanie indukcyjne.

Czy to ładowanie jest w 100% bezprzewodowe?

Kabel nadal będzie potrzebny aby dostarczyć prąd do ładowarki. Jednak nie będzie trzeba podłączać kabla do samego telefonu.

Co dostajemy w pudełku?

Produkt zapakowany jest w czarne pudełko. Na jego froncie znajduje się grafika przedstawiająca produkt oraz napis: wireless charger stand. Z tyłu zaś znajdują się informacje o zawartości opakowania oraz kompatybilności ładowarki z wybranymi smarfonami Samsunga. Na bokach z kolei znajdziemy informacje o najważniejszych cechach produktu.

Samsung EP-N5100 Wireless Charger Stand Opakowanie i zestaw sprzedażowyŁadowarka indukcyjna Samsung EP-N5100

W pudełku znajdziemy tylko samą ładowarkę oraz skróconą instrukcję obsługi. Odpowiedni zasilacz wraz z kablem będziemy musieli zorganizować sobie we własnym zakresie. Można użyć np. tego dołączonego do naszego telefonu.

Samsung EP-N5100 Specyfikacja

Wymiary116 x 91.4 x 87.5 mm
Masa181g
Prąd wejściowy5V 2A, 9V 1.67A
Prąd wyjściowy5V 1A, 9V 1A
ZłączeUSB C

Jakość wykonania

Ładowarka indukcyjna wykonana jest z dobrej jakości tworzyw. Część dolna została wykończona świecącym materiałem, natomiast góra to już matowe tworzywo.

W tylnej części odnajdziemy złącze USB C za pomocą, którego będzie dostarczane zasilanie. Z przodu z kolei miejsce znalazła wielokolorowa dioda, informująca o różnych stanach pracy urządzenia.

Dół akcesorium wykończony został materiałem, który sprawia że ładowarka stoi stabilnie na stole, biurku czy szafce nocnej.

Ładowanie indukcyjne

Gdy podłączymy ładowarkę do zasilania to pozostaje tylko położyć telefon na niej. Otrzymamy wówczas zarówno dźwiękową jak i wizualną sygnalizację informującą użytkownika o rozpoczęciu procesu ładowania.

Dodatkowo jeżeli korzystamy z Always On Display, to będziemy mieli podgląd nie tylko na powiadomienia ale także na czas jaki pozostał do pełnego naładowania.

Warto również wspomnieć, iż produkt od Samsunga wyposażony został w dwie cewki ładowania, dzięki czemu można ładować telefon zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej.

Ile czasu trwa ładowanie?

Miałem możliwość używać ładowarkę wraz z Samsungiem Galaxy S9+. Przybliżone czasy ładowania tego modelu od 30% do pełna możecie zobaczyć w poniższej tabeli. Dodatkowo zestawione są one z czasem jaki potrzeba do uzupełnia energii za pomocą ładowania przewodowego. Wykorzystywany był oryginalny zasilacz dodawany do tego modelu.

Typ ładowaniaCzas ładowania
Szybkie ładowanie bezprzewodowe1 h 38 min
Ładowanie bezprzewodowe2 h 13 min
Szybkie ładowanie przewodowe1 h 5 min
Ładowanie przewodowe1 h 22 min

Ładowanie indukcyjne a etui

Jak możemy przeczytać w instrukcji obsługi:

Ładowanie bezprzewodowe może nie działać prawidłowo, jeśli do urządzenia przenośnego przymocowano grube etui.

Ładowałem telefon wraz z etui od Spigena (Rugged Armor) i nie zauważyłem żadnych problemów wynikających z takiego połączenia. Natomiast trzeba mieć na uwadze, iż przy grubszym etui, ładowanie to może nie zachodzić prawidłowo.

Jak wyłączyć szybkie ładowanie bezprzewodowe?

Ustawienia w telefonie SamsungZaawansowane funkcje w ustawieniachJak wyłączyć szybkie ładowanie bezprzewodowe Samsung?

W telefonie Samsunga mamy możliwość wyłączenia szybkiego ładowania bezprzewodowego. W tym celu należy udać się do ustawień telefonu i wybrać sekcję Zaawansowane funkcje. Następnie należy wybrać Akcesoria. Potem pozostaje tylko odznaczyć omawianą opcję.

Ten sam przełącznik znaleźć można również w sekcji Pielęgnacja urządzenia. Znajduje się on obok przycisku odpowiedzialnego za szybkie ładowanie przewodowe. Więcej informacji znajduje się w osobnym poradniku.

Jeżeli nigdy nie korzystaliście z szybkiego ładowania bezprzewodowego, to opcja ta może w ogóle nie być widoczna.

Podsumowanie

W przypadku ładowania indukcyjnego nie musimy za każdym razem podłączać kabla, wystarczy tylko raz podłączyć akcesorium do zasilania. Sama ładowarka od Samsunga o oznaczeniu EP-N5100, nie jest wprawdzie najtańszym akcesorium pozwalającym ładować telefon indukcyjnie, za to oferuje sporo zalet.

Dzięki swojej budowie pozwala mieć stały podgląd na powiadomienia, a także może służyć jako podstawka do oglądania filmów (z funkcją ładowania!). Dodatkowo jest ona dobrze wykonana i oferuje szybkie ładowanie bezprzewodowe. Wprawdzie trwa ono dłużej niż to przewodowe, ale różnica nie jest bardzo duża.

Udostępnij wpis: