Wear OS Co to jest i jak z niego korzystać?

Wear OS to system operacyjny dedykowany urządzeniom ubieralnym takim jak smartwatche. Jak z niego korzystać? Zapraszam do artykułu!

Moto 360 Sport

Co to jest Wear OS?

Wear OS, znany wcześniej jako Android Wear, to system operacyjny dedykowanym urządzeniom ubieralnym, a konkretniej smartwatchom. System ten rozwijany jest przez Google, a jego pierwsza wersja ujrzała światło dzienne w 2014 roku.

Na jakich urządzeniach go znajdę?

System ten w swoich produktach wykorzystuje wielu producentów. Wśród nich wyróżnić należy marki ściśle technologiczne takie jak: Motorola, Huawei, Asus czy LG oraz producentów zegarków takich jak Fossil czy Casio. Warto wspomnieć iż system wśród produktów wszystkich marek wygląda bardzo podobnie. Różnice wynikają z samej wersji Android Wear, funkcjonalności samych zegarków oraz dodatków producenckich.

Wygląd interfejsu i funkcje są przedstawione na przykładzie Moto 360 Sport. W innych modelach wygląd interfejsu oraz funkcjonalność może się różnić.

Zmiana tarcz i ich edycja

Android Wear 2.0 zmiana tarcz

Po uruchomieniu urządzenia wita nas tarcza zegara. Standardowo możemy wybrać jedną z kilku preinstalowanych tarcz. Żeby ją zmienić należy w przesunąć placem w prawo lub lewo na obecnej tarczy. W celu zatwierdzenia wyboru wystarczy kliknąć na tą która nas interesuje.

Część tarcz umożliwia dodatkową ich personalizację. Żeby tego dokonać przytrzymujemy dłużej palec na tarczy, a następnie ukażą się nam opcje. W zależności od edytowanej tarczy mogą to być kolor tła, akcentu, barwa wskazówek czy w wersji 2.0 wyświetlane informacje. Drugą metodą na zmianę tarczy jest aplikacja Android Wear gdzie po podłączeniu zegarka również możemy tego dokonać. Warto dodać iż istnieje możliwość pobierania dodatkowych tarcz z dedykowanego sklepu.

Belka ze skrótami

Android Wear 2.0 belka ze skrótami

Pociągając palcem z góry na dół na tarczy zegarka, ukazuje się nam belka ze skrótami. Wśród nich znajdziemy: tryb samolotowy, tryb kinowy (wygasza ekran), tryb nie przeszkadzać, skrót do ustawień oraz informacje o procencie naładowania urządzenia oraz bieżącą datę.

Powiadomienia

Pociągając z kolei od dołu ku górze naszym oczom ukażą się powiadomienia. W chwili gdy telefon jest połączony z zegarkiem, w tym miejscu będziemy mogli odczytać powiadomienia z naszego telefonu. Żeby dane powiadomienie usunąć wystarczy je przeciągnąć w prawo lub w lewo. Jeżeli mamy kilka powiadomień i chcemy je wszystkie usunąć, wystarczy że zejdziemy na sam dół listy powiadomień i klikniemy wyczyść wszystko.

Przycisk na obudowie i jego funkcjonalność

"Powrót do tarczy zegara realizowany jest za pomocą gestu przeciągnięcia od prawej do lewej"

Pojedyncze wciśnięcie tego przycisku na wygaszonym ekranie spowoduje jego podświetlenie. Natomiast wciśnięcie go przy włączonym ekranie, wyświetli listę ze wszystkimi aplikacjami zainstalowanymi w naszym zegarku. Na samej górze znajdować się będą te z których korzystaliśmy ostatnio, a pozostałe będą ułożone w sposób alfabetyczny.

Jeśli jednak jakaś aplikacja jest dla nas ważna i chcielibyśmy mieć ją na górze, to nie ma z tym problemu. Wystarczy przytrzymać dłużej palcem na wybranej aplikacji i następnie przeciągnąć ją na górę listy. Powrót do tarczy zegara realizowany jest za pomocą gestu przeciągnięcia od prawej do lewej. Dłuższe przytrzymanie przycisku na obudowie przekieruje nas z kolei do asystenta głosowego.

Podsumowanie

Android Wear w wersji 2.0 jest znacznie lepszym systemem niż jego poprzednie wersje, a przede wszystkim jest bardziej intuicyjny dla użytkownika.

Udostępnij: